| 123qwerty a întrebat:

Hei! Sunt interesata in a urma facultatea de medicina pe viitor, specialitatea chirurg. As dori sa primesc insa cateva raspunsuri de la persoane in cunostinta de cauza, nu de la cei care doar isi dau cu parerea sau de la cei ce au mai auzit din stanga sau din dreapta cate ceva. In primul rand as dori sa stiu concret cati ani de facultate se fac pentru chirurgie plus anii de master. In al doilea rand as vrea sa intreb de niste manuale de anatomie, dar care sa fie bune. Am doar 15 ani, dar vreau de pe acum sa incep sa studiez in amanunt si sa cunosc cat mai bine anatomia, oricat de comlexa si dificila ar fi. Alta intrebare ar fi daca este competitie mare pentru chirurgie. Ma gandesc ca multi spun ca e foarte complicat, e mult de invatat si asa mai departe si de aceea nu se baga. Alta intrebare ar fi cam cat de greu e examenul pentru a intra la facultatea de medicna si daca e mai greu in functie de specialitatea pe care ti-o alegi. Nu sunt prea informata, dar mi-as dori din toata inima sa pot vorbi pe mail eventual cu cineva in cunostinta de cauza. As vrea sa stiu de asemenea cum functioneaza chirurgia in Romania, cum sunt doctorii, cam care sunt cazurile. Daca cineva e interesat sa ma ajute si sa-mi spuna cum decurg lucrurile fiind un chirurg, sa-mi lase mesaj. Chiar sunt interesata de acest domeniu si sunt hotorata sa ma pun pe invatat si in viitor sa intru la facultatea de medicina. Multumesc anticipat tuturor care ma vor ajuta.
Ofer funda pentru raspunsuri complete si bune.

Răspuns Câştigător
| Ana9999 a răspuns:

1. Facultatea dureaza 6 ani la medicina, mai departe depinde ce fel de chirurgie vrei, la chirurgie generala, rezidentiatul este 6 ani, insa in general la grupa chirurgicala sunt intre 4-6 ani. Nu exista master, din punctul meu de vedere, rezidentiatul este un fel de inlocuitor al lui.
2. Depinde la ce universitate din tara vrei sa dai admiterea, fiecare are publicate pe site manualele pe care vor sa le stii, unele universitati au admitere doar la o singura materie la alegere (biologie/chimie), cum e Iasi de ex, altele au la 2 materii, dintre care una e la alegere (biologie obligatoriu, chimie/fizica), cum e Bucuresti de ex. Nu are rost sa te pui sa inveti alte chestii suplimentare care nu ti se cer la admitere si invata strict din manualele lor, pentru ca altfel, crede-ma ca o sa te incurci la admitere, mai ales la niste valori care difera de la manual la manual. Eu in locul tau m-as apuca intai de chimie (in cazul in care vrei la o universitate care cere si chimie la admitere), acolo ai mai multe chestii de corelat, plus ca sunt multe probleme de rezolvat.
3. Din ce vazusem pe la rezidentiat, cea mai mare competitie era pe la cardiologie sau chirurgie cardiovasculara, acolo s-ar zice acum ca intra cei mai buni, insa cel mai probabil lucrurile o sa se schimbe mult pana ajungi acolo. Competitie este destul de mare si pe chirurgie plastica, acum depinde si ce fel de chirurgie vrei sa faci, insa oricum competitie este la orice specializare, rezidentiatul este greu si trebuie sa fii foarte bine pregatit.
4. Depinde de universitate, unele au o parte din grile in cartile lor cu teste de pregatire, deci drebuie doar sa stii acele grile si eventual sa te descurci sa faci si cateva la prima vedere, altele le dau pe toate la prima vedere si le dau groaznic de grele. Nu exista specialitate in facultate, dai la medicina si atat, alte facultati legate de medicina mai sunt medicina dentara, farmacia si altele cu durata mai mica de ani, dar doar intre acestea poti sa alegi la admiterea la facultate. Specializarea ti-o alegi in anii clinici din facultate mai mult, pentru ca atunci intri mai bine in contact cu toate specializarile pe rand si doar asa iti poti da seama daca chiar iti place o specializare sau nu.
5. Despre cum functioneaza chirurgia la noi in tara nu prea stiu ce sa iti spun pentru ca nu sunt chirurg, dar la Bucuresti, Cluj sau Targu Mures sunt foarte avansati pe partea asta. Dar oricum ca sa ajungi in orasele mari trebuie multa munca, rezidentiatul cel mai probabil o sa ajungi sa il faci in vreun orasel mai micut in care nu prea ai conditii, dar daca te faci remarcat, ajungi pe parcurs mai sus. E evident ca lucrurile merg un pic mai bine in strainatate, pentru ca acolo au si aparatura cam peste tot si salariul este mai mare, dar si cheltuielile sunt mai mari, unde mai pui si ca e alta tara, nu iti place mancarea etc.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Examenul de admitere este unul singur la medicina, nu difera in functie de specialitate. Specialitatea ti-o alegi abia la rezidentiat.

Nu exista asa numitul master in medicina se numeste rezidentiat.

Facultatea dureaza 6 ani si rezidentiatul in chirurgie cam tot 6 ani. Deci in total cam 12 ani de invatat.

| hasiuc a răspuns:

In tara unde sa rasturnat caruta cu prosti admiterea la medicina generala mai nou e pe baxa de dosar si taxa de 5000 de euro pe an. Orice prost in 6 ani termina medicina, nu-i bai. Chirurgia e atat de usoara incat oricine o poate face daca are de la cine invata. Cred ca esti tanar /a pentru a incepe de acum sa te gandesti la chirurgie. Cu toate astea e posibil sa ai vocatie pentru asta chirurgii puni de mici se vad. Chirurgia are mai multe ramuri adica fiecare chirurg se ocupa de o parte a corpului. E neurochirurgia asta se ocupa de creier in special si nervi, ortopdia ciolane rolling on the floor) oase, chirurgia generala astea is renumiti pentru tusee rectale adica baga degetele in cour la lume pe sleau vei inetelege de ce dupa ce vei invata anatomie rolling on the floor mai e urologia care e sora cu chirurgia generala, oftalmologia care se ocupa cu chirurgia fina a ochiului, chirurgia cardio-vasculara. E bine daca vrei anatomie sa inveti din VIOREL RANGA dupa mine is cele mai bune in informatii dar nu in poze, papilian iar e bun. Orcum anatomia si fiziologia e baza e ca o limba se invata de la zero si cand ajungi sa gandesti in ea ai ajuns mare!

| User9006 a răspuns:

Mai intai de toate trebuie sa te gandedesti ca la medicina trebuie sa inveti toata viata, intr-adevar este si salariul pe masura(in acest fel va trebui sa te mariti/casatoresti cu cineva care sa, ti faca mancare in fiecare zi, facultatea tine 6ani, master 3, oricum pe la 30 ani te baga in sistem, pana atunci trebuie sa te tina parintii pe banii lor(multe cheltuieli) si eu vreau sa optez pe medicina generala la Timisoara(se da chimia organica clasa 10-11 a si anatomia de clasa 11-a, mai trebuie cumparat si cartile de teste de la universitatea de medicina).In concluzie e foarte complicat, vei avea toata viata de invatat sad, in rest vei fi foarte respectat!

| hasiuc a răspuns (pentru User9006):

Dacar fi asa, chirurgia mai ales aia generala o inveti in 6 luni maxim de doua ori rolling on the floor dar sa o ai de la cine. Ce se face in facultate e taiere de frunze la caini cu barda in era vitezei. E bine ca te taraie sa faci coridoru 4 ani dar degeaba. Primii doi ani is baza cam. In rest SPAGA SA TRAIASCA SI CONDUCATORUL IUBIT! stai linistit ca te baga sistemul in alta parte de functie daca ai 40 000 da si un caracter abject daca nu trebuie sa pleci in tari normale la cap cand vine vorba de ati intinde o mana de ajutor!