| anonim_4396 a întrebat:

Face cineva dintre voi un masterat in Italia? Eu as vrea foarte mult sa-mi urmez studiile aici, dar nu ma pot hotari ce program de master sa aleg, plus ca sunt si foarte scumpe si nu stiu daca o sa fac fata. sad

Imi poate povesti cineva din experienta proprie?

Răspuns Câştigător
| daniEL88 a răspuns:

Buna camelia, nu am inceput masteratul in Italia cu toate ca ma batea gandul. Am terminat anul acesta Psihologia in Romania, iar acum sunt in Italia ca am hotarat sa lucrez un timp. M-am interesat atunci pentru mine cam ce ar trebui sa fac sa urmez studiile aici si am fost dezamagit. De ce? pentru ca aici ar trebui sa fac mai mult de 2 ani cat e masterul in roamania(deoarece exista diferente intre nivelurile de invatamant fata din tara, deci te trezesti ca mai ai de facut inca vreo 3-4 si nu stiu daca iti convine), preturile nu le stiu dar clar ca is ridicate...si apoi momentan la televizor auzi in fiecare zi de greva si proteste in randul studentilor si nu cred ca de prea bine! ( nu vreau sa te descurajez insa pe mine m-a lamurit - o sa continui in tara)