| BogdanYonut a întrebat:

Buna grup! Am 23 de ani si de aproximativ 2 ani lucrez ca si agent de turism insa nu prea imi place domeniul acesta, ma tot gandesc ce meserie sau cariera as putea sa aleg insa nu prea imi place nimic, am fost 1 an la facultatea de limbi moderne aplicate mai exact pe engleza- germana insa m-am lasat din anul 2 avand nevoie de bani, nici domeniul respectiv nu mi-a prea placut. Dupa aceea am lucrat 1 an intr o fabrica pe 3 schimburi dar era clar ca nu aveam ce sa caut acolo, mai ales cu toti idiotii care nu se stiu comporta, intre timp am gasit acest job care este bun dpdv financiar dar simt ca nu imi aduce o satisfactie, plus ca am doar 2 colegi care sunt mai in varsta si nu prea ai ce sa discuti cu ei, mi-ar placea sa gasesc un post similar dar cu persoane de varsta mea cu care pot sa interactionez sau sa mai ies, sa mi largesc cumva cercul social. Ca si idee am dat si testul Holland si de acolo reiese ca imi plac ocupatiile unde sunt oameni, mai exact profesiile sociale. Chiar nu stiu ce sa fac si pe ce drum sa o iau, multa lume imi spune sa fac ce imi place doar ca mie nu imi place nimic, adica nu prea am hobby uri in afara de mersul la sala sau iesitul cu prietenii in weekend, voi ce ati face in locul meu? Dau Funda!

1 răspuns:
| StoicAnalysis a răspuns:

Ia la rand o lista cu toate cursurile de anumite meserii si incearca-le in ordinea preferintelor tale. Pana la urma ai sa gasesti ceva ce-ti place, plus ca nu strica deloc sa fi in continua invatare de lucruri noi.