| anonim_4396 a întrebat:

I s-a întâmplat cuiva să accepte prea repede o ofertă de job, iar după o zi de probă sa se razgândească văzând că nu i se potriveşte? Dacă da cum aţi procedat în această situaţie? Dacă încă nu este contractul făcut este ok să refuzi job-ul?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai nu e greu suni persoana care este raspunzatoare cu angajarile sau superviserul tau de la servici si spui ca nu doresti sa mai vii.Nu te leaga absolut nimic de acel loc.
Dar razgandirea asta din ce cauza vine, ti s-a spus intr-o prima faza ca ai ceva de facut si in realitate era cu totul altceva sau cum? ca toti fac cam la fel.
Cauta toate variantele si posibilitatile dar nu cumva sa dai cu piciorul la un job bun, pentru ca in ziua de azi este greu sa gasesti ceva ok de munca!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Pai spune ne tu ce experiență ai avut? La ce job ai fost si nu ti a plăcut.

| Sonia822 a răspuns:

Poti sa refuzi si daca e contractul, si daca nu e. Nu te poate tine nimeni cu forta. Inainte sa incepi, erau obligati sa iti faca contract, in prima zi aduci actele, apoi se semneaza contract, nu ai voie sa lucrezi nicio ora fata ctr. Citeste codul muncii, sunt multe de invatat d-acolo.
Xhiar daca semnezi contract, si nu iti place, poti sa nu te mai duci, il desface dupa 3 zile pentru neprezentare fara justificare, iar in primele 3 luni cat e perioada de proba, nici nu e nevoie de preaviz. Si nici daca stai un an nu e nevoie de preaviz, pentru ca se incheie cf primului motiv, enumerat mai sus, dar multi nu stiu. Deci poti sa nu apari si gata, maine te poti trezi relaxat la 12 si poate nici nu te suna, iar daca te suna nu raspunzi. De bun simt e o discutie fata in fata cu superiorul ierarhic, in care ii spui ca nu ti se potriveste, nu e conform aspiratiilor tale. Scurt.