| Sunciel a întrebat:

Imi caut un loc de munca in strainatate prin intermediul internetului. As vrea un sfat, ce intrebari sa adresez si cum imi pot da seama daca este un anunt serios si nu o escrocherie? Stiu ca ar fi mai simplu sa plec prin cineva dar asta nu este posibil. Daca sunt persoane care au plecat cu ajutorul internetului as dori sa stiu ce experiente ati avut? Multumesc mult! happy

2 răspunsuri:
| laSoledad a răspuns:

Nu te increde in joburi gasite pe net asa oriunde, nu poti sti cu adevarat daca intrunesc toate conditiile legale si protectia salariatilor. Mai bine cauta un job in Europa prin intermediul programului european in Romania, numit EURES, care se gaseste la Agentia Nationala de Ocupare a Foreti de Munca. Intereseaza-te aici despre joburi din strainatate, selectand tara, si despre conditiile de plecare. http://www.eures.anofm.ro/jobseekers_cor2.php
Legat de acest program, poti sa ai incredere ca totul e legal, iar drepturile salariatilor sunt protejate de catre angajatori. Daca ai nelamuriri, contacteaza ANOFM sau Agentia Judeteana pentru Ocuparea Fortei de Munca din orasul tau. Bafta!

| Daniela3333 a răspuns:

Acum depinde ce oferte gasesti. Cel mai important este sa citesti inainte contractul si de acolo sa pui intrebari. Apoi restul gen, cazare, transport, daca iti asigura asistenta in privinta actelor, deschidere cont bancar si etc. Dar cel mai important este sa citesti contractul inainte de a semna si sa intrebi orice ti se pare important. Mult succes!