Întrebare recomandată | Pufulete666 a întrebat:

Imi doresc sa urmez o cariera in Criminalistica. Pentru aceasta, m-am interesat si am inteles ca este recomandat sa urmez Academia de Politie (A.I. Cuza) si apoi sa fac master in Criminalistica. La Academie nu se face in fiecare an clasa de Criminalistica, asa ca va trebui sa optez pentru Drept.

In primul rand, imi doresc sa iau legatura cu profesori din Bucuresti cu care sa fac pregatire sau cu cineva care a intrat la Academie sau care sa cunoasca pe cineva in acest sens.

In al doilea rand, as vrea sa stiu daca procedez bine. Este cineva care a mai urmat acesta cariera si care ma poate indruma?

Orice raspuns ce ma poate ajuta catusi de putin este bine venit.
Multumesc anticipat! happy

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Să înțeleg că ți-ar place să aduni bucăți de oameni din accidente rutiere, de cale ferată, etc?
Pa, pa.

| PeFuga a răspuns:

La UAIC la Iasi exista un master pe Criminalistica la Facultatea de Drept poti intra acolo daca esti absolvent de Drept, Chimie sau inca vreo 2 facultati)...

| DrEspoir a răspuns:

E greu ce vrei sa faci. Dar, vei reusi. Cunostiintele mele sunt doar in plan medical. Si iti pot spune doar ca nu poti deveni criminalist urmand Medicina. Probabil tu stii asta deja, vreau doar sa aduc o lamurire tinerilor care nu sunt in cunostiinta de cauza. Am prieteni care vor sa urmeze criminalistica. Ideea este in felul urmator. Poti fi criminalist, facand munca de laborator, pentru asta ai nevoie de Facultatea de Biologie si cateva mastere desigur, sau criminalistica, pe teren. Aici stii tu mai bine, cu Academia de Politie. Important este sa stii ca in Romania nu poti dezvolta o astfel de cariera la un nivel inalt. Locuri la Institutul de criminalistica sunt putine, iar criminalist pe teren lucrezi cu M.A.I, procurori, medici legisti si tot asa.( Cumnatul meu face asta, de aici stiu atat de multe) In final..frumoasa alegere! Eu doresc sa ma specializez pe Medicina Legala. Tot pe acolo, la interferenta dintre Medicina si Politie. Poate intr-o zi, vom lucra impreuna la un caz! Sa ai o viata frumoasa! >)

| Pufulete666 explică (pentru DrEspoir):

Multumesc pentru raspuns. O viata frumoasa si tie si numai succes happy