| ingerpierdut_1062 a întrebat:

Buna inca nu am terminat liceul, dar imi doresc enorm de mult sa fac academia de politie din bucuresti. Imi poate spune cineva care sa cunoasca cat de cat, care ar fi conditiile pentru o fata sa intre la academie(inaltime, nota de la bac etc.)

Răspuns Câştigător
| itsnotmyname a răspuns:

Nu mai merge pe pile, decat in cazuri are. NU e de-ajuns sa treci de probele fizice si sa ai inaltimea corespunzatoare...trebuie sa te pregatesti si pentru proba scrisa, care nu e deloc usoara. Materia pentru academie nu se invata intr-o luna, doua. Altii incep din clasa a 11-a sa se pregateasca pentru academie. Asa ca, daca vrei sa dai la academie, ar trebui sa iti iei bacul, sa ai media la purtare peste 8, inaltimea peste 1, 70 si sa te apuci de alergat, ca sa iti faci o conditie fizica. Apoi, incet-incet, te apuci si de invatat. SPOR!

5 răspunsuri:
| itsnotmyname a răspuns:

Pai e foarte bine. Daca esti in clasa a 12-a, trage tare, pentru ca mai ai si bacul si alte chestii. Daca esti mai mica, atunci take your time: daca esti hotarata 100%, fa rost de materiale pentru examenul scris, deoarece doar cu 3 carti, nu treci examenul. Fa-ti rost de manualele pentru istorie, o gramatica buna la romana si la limba straina, si multe, multe, culegeri cu teste grila. Sa nu scapi nimichappy. Bafta!

| Alex_9631 a răspuns:

Este extrem de greu sa ajungi, imi pare ca trebuie sa fii mai bun decat baietii pentru a trece probele, si nu sunt deloc putini, cei care participa. Cu siguranta fara pile nu intri usor happy. Eu sunt din Iasi si cunosc cel putin 6 persoane, si conditie fizica foarte buna, s-au calificat la toate, inaltime, note la examene, dar respinsi, deoarece, altii cica au avut note mai mari, bla bla, cu pile stii cum e happy. Si asta nu numai in Romania, am inteles ca si in alte tari e pe pile

| ingerpierdut_1062 explică:

Multumesc pentru informatii si totusi voi incerca imi doresc prea mult ca sa renunthappy

| ingerpierdut_1062 explică:

Multumesc mult, am 1, 78 am media 10 la purtare sunt a 2 a pe clasa si deja m-am apucat de alergat si de studiat, dupa ce m-am consultat cu cineva din domeniu si mi-a spus cam tot ce am nevoie, deci deja ma pregatesc

| madi_4756 a răspuns:

Si tinand cont ca ai nevoie de o gramatica pusa la perfectie, pentru admitere... ar trebui sa stii de pe acum, ca se scrie "m-am" in niciun caz "m-am" oh go on whatever. bafta!