| anonim_4396 a întrebat:

Îmi place foarte mult muzica și îmi compun singur propriile melodii, adică scriu versurile și apoi fac instrumentalul.
Cânt și cu vocea.
M-am gândit sa încep un proiect, dar nu știu pe unde s-o iau pentru ca îmi lipsesc banii ca să îmi fac propriul studio sau să mă duc să înregistrez la un studio profesionist.
Așa ca vreau sa mă angajez ca să strâng bani.
Mi-ar fi de folos dacă as găsi o slujba în domeniul muzicii.
Altfel cum as putea sa fac bani din compozițiile mele?

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai deocamdata esti la stadiul de amator, ai idee cati mai sunt in cazul tau? milioane, nu ai cum sa faci bani asa deodata.
Nici cei care castiga acum bine din muzica nu au aparut intr-o saptamana.
Despre ce gen muzical vorbim?
Te-ai putea angaja intr-un domeniu ce nu are legatura cu muzica iar din banii castigati cand si cand sa inregistrezi la un studio profesional, e mult mai simplu decat sa iti faci tu propriul studio, adica home studiou care costa ceva si nici nu va fi la standardul unui studio dotat, plus ca trebuie sa stapanesti bine sa faci mix-master si asta se castiga in timp.
Te cred ca stii sa faci intrumentale dar masterizarea propriu-zisa este altceva, daca nu ai experienta nu prea o sa iti iasa.
Spun asta pentru ca un cunoscut de-al meu face instrumentale super daca cand sa masterizeze nu prea se pricepe pentru ca el pana acum a lucrat cu instrumentalele nu cu masterizarea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt situri pe Internet unde poți să le publici ca să ți le cumpere impresarii și firmele de profil.

| Ineys a răspuns:

Eu zic sa te faci lautar. Castigi mai bine la nunti. Ai vazut la Salam, face 5000 pe seara.

| StrongHeart a răspuns:

Strange bani si du-te la studio-uri sa inregistrezi.
Pana strangi bani perfectioneaza-ti arta, pana ai o melodie cu care esti multumita, apoi continua.Cel mai important e sa faci ce faci bine. Poti sa te duci la un talent show sau sa cauti sa canti in deschidere la concerte,dar asta cand deja ai ceva bun.
Gandeste-te,tu daca ai fi in locul publicului tau,te-ai asculta? Ce te face diferita de milioanele de artisti care incearca sa isi faca faca un nume in industria asta?
In lumea asta daca stii sa faci ceva foarte bine,indiferent despre ce e vorba,vor veni si banii; Pana atunci,exercitiu, repetitie si perseverenta.
Ina nu poti sa culegi fara sa plantezi trebuie sa depui mult efort daca chiar iti doresti asta, daca nu, sunt multe alte lucruri pe care poti sa le incerci, nu te limita doar la muzica.

| Alverto a răspuns:

Daca vrei te pot ajuta eu cu efectele video și audiowinking pe Instagram "partea.lumimoasa"

| Speranta12 a răspuns:

Dar nu trebuie sa-ti faci propriul studio ca sa scoti melodii bune. Ca-s cheltuieli in plus. Trebuie intai sa muncesti sa faci bani buni ca sa ai acces la un studio bun. Apoi sa ti se vanda melodiile sau versurile catre alti artisti si abia dupa ce scoti bani multi din muzica (peste n ani), abia atunci sa-ti construiesti propria firma muzicala (studio).

Deocamdata, lucreaza cu talentul tau, nu cu cladirile

| Mogiojojo a răspuns:

Ideea e in felul urmator: daca chiar esti talentat (sanse de 0. 0000001 %) si poti face ceva ce 6.5 miliarde de oameni nu pot face e de ajuns sa trimiti la o casa de-asta de muzica gen Global records un demo ceva frumos ce ai compus si probabil dupa o sa vrea ei sa lucreze cu tine sau sa iti cumpere melodia ca sa faca ei un hit. Din pacate felul in care ai pus intrebarea imi arata ca esti unul din aia care a apasat pe 2 clape si crede ca stie tot despre muzica.

| bustamante a răspuns:

Te pot ajuta eu cu studioul. Dacă vr-o melodie de a ta face poc atunci o sa îmi cer drepturile. Pana atunci poți trage la mine în studio gratuit.

| bustamante a răspuns:

Ideal ar fi sa fi din Târgoviște sau București. Asa te pot ajuta. Caută-mă pe Facebook Simion Bustamante.

| cxxyy a răspuns:

Buna!

In primul rand ai putea sa faci un video si sa il pui pe Youtube, pentru a vedea la ce nivel le place oamenilor si ce ar mai trebuii schimbat. Apoi poti sa iti faci o formatie daca nu incerci sa faci bani din Youtube. Dupa ce ai destui bani si stii ca ai cativa fani poti sa amenajezi o camera in casa(apartament) si sa iti cumperi niste instrumente sau un microfon depinde cum canti. Dupa ce ai mai avansat poti sa iti faci un studio.

Succes happy