| anonim_4396 a întrebat:

Imi place foarte mult programarea, dar din pacate nu am putut sa merg pe drumul asta in societatea de invatamant. Cred ca eram cel mai prost la matematica din clasa, imi displacea matematica, dar prea iubeam limbajul c++. Nu am incercat sa il invat, doar il iubeam. E un limbaj de programare aratos, ca sa spun asa.

Oricum, anul asta am inceput sa invat programare de acasa, si doar la limbajele mai usoare care nu necesita o minte savanta. Acum invat VB.NET, si prind destul de multe chestii. Deja stii cum se folosesc majoritatea controalelor din Visual Studio. Ce limbaje imi puteti recomanda sa invat pe langa.NET? HTML mi se pare si el destul de usor, deja am prins cateva functii si pot face cateva linii de cod din minte fara ca macar sa fi invatat vreodata. Astept pareri!

3 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Java e la mare căutare fiind un limbaj foarte flexibil.

| PinkPanther001 a răspuns:

PHP

PHP este un limbaj de programare puternic şi simplu pentru elaborarea programelor pe Internet.

Este cel mai popular limbaj de programare pentru site-urile Web. Astăzi, peste 20 de miloane de site-uri funcţionează pe servere cu PHP instalat.

C#

C# este cel mai popular limbaj de programare pentru scrierea celui mai larg spectru de programe, drivere, soft-uri de sistem, jocuri, aplicaţii utilizate în cadrul bazelor de date etc.

ava

Java este un limbaj de programare dezvoltat de compania Sun Microsystems în anul 1991, ca parte din proiectul de dezvoltare a soft-urilor pentru televizoare, aparate video şi alte aparate electronice asemănătoare.

Python este un limbaj de programare dinamic multi-paradigma, folosit de companii precum Google si Yahoo. Este un limbaj popular datorita faptului ca permite crearea rapida a aplicatiilor care nu cer viteze inalte de procesare a datelor, dar si pentru ca este utilizat ca limbaj de criptare folosit in cadrul aplicatiilor scrise in alte limbaje.

Visual Basic este un alt limbaj de programare prezent in cerintele job-urilor, fiind axat pe componenta de interfata a programului, programatorul realizand cu usurinta interfete standardizate de tip Windows, fara a fi necesara scrierea unui cod. Poate fi utilizat la crearea de programe simple, educationale, dar si la crearea de aplicatii complexe, precum diverse jocuri.

| Yramy44 a răspuns (pentru PinkPanther001):

Iti multumesc mult. Le-as invata pe toate, dar parca mi-e frica ca nu o sa pot intelege nimic pentru ca, dupa cum spunea un utilizator TPU programator:

"Matematica in sine nu o vei intalni la modul pe care il stii tu in programare de baza. Insa gandirea matematica pe care ti o formeaza acest obiect este folosita intens in programare si nu vei intelege niciodata programare daca nu ai aces mod de gandire.

Daca vrei sa te apuci de jocuri sau orice tine de procesare grafica, audio, video samd are nevoie de cunostinte serioase de matematica, de la analiza matematica pana la geometrie in spatiu.

Si nu in ultimul rand daca vrei sa urmezi o facultate de profil vei avea nevoie de matematica, si vei face macar 2-3 cursuri serioase de mate"

Si deja mi s-a facut ceva frica. Am precizat ca la matematica sunt bata. Se poate infata ceva din acea lista fara cunostinte vaste sau chiar minime in matematica si sa contrazica ce e spus in ghilimele de mai sus? sad