| strawberry03 a întrebat:

Imi place foarte mult sa scriu si cand zic asta, ma refer la carti sau…ma rog, romane. Am terminat doua pana acum impreuna cu prietena mea cea mai buna. Sunt mai vechi si, acum, recitindu-le, realizez ca nu sunt chiar atat de fantastice. Cand le-am scris, eram abia la inceput. Dar ele m-au ajutat foarte mult sa progresez. Am inceput de una singura un roman si ma descurc foarte bine, iar apoi prietena asta a mea a dorit sa inceapa inca unul impreuna cu mine. Prin urmare, scriu la 2, in paralel. Ideea este ca mi-as dori sa-mi pun in valoare cartile ( nu ma refer neaparat la cele pe care le-am inceput ultima oara, ci la toate pe care le voi mai scrie in viitor) fiindca multa lume m-a incurajat. Mi-ar placea sa public ceva, dar nu stiu cum sa procedez mai intai. Credeti ca ar trebui sa postez pe internet? Iubesc asta, dar am nvoie de ajutor. Nu vreau sa pierd vreo oportunitate. As vrea sa citeasca mai multa lume ceea ce am scris. M-ati putea sfatui in legatura cu asta? Ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| Vlelupu a răspuns:

"Nu contează cât de lung am părul,
Important e cât şi cum gândesc."
(Pasărea Colibri – Vinovaţii fără vină).

Adaptată la situatia de faţă, ideea din aceste versuri ar fi că nu contează vârsta, atunci când ai ceva de spus. Mihai Eminescu debutează în plan literar la vârsta de 16 ani, când în 1866 publica prima sa poezie "La mormântul lui Aron Pumnu".
Dacă "a scrie" reprezintă "împlinirea Legendei Personale", atunci merită să începeţi drumul iniţiatic către ieşirea din anonimat. Nici eroul Santiago din "Alchimistul" lui Coelho nu era mai matur, când şi-a inceput călătoria în vederea împlinirii acelei Legende, acelui vis.
Sper ca în acest demers să intâlniţi, stimată domnişoară, pe cineva care vă va îndruma pe calea implinirii visului de a vă publica prima carte. Vă va ajuta mai mult decât am făcut-o eu prin aceste îndemnuri.
"― "Eu sunt Regele Salemului", spusese bătrânul.
― Dar cum se face că un rege stă de vorbă cu un păstor? întrebă flăcăul, ruşinat şi peste măsură de uimit.
― Sunt mai multe motive. Dar hai să zicem că cel mai important e că tu eşti în stare să-ţi împlineşti Legenda Personală.
Băiatul nu ştia ce este aceea Legendă Personală.
― Este ceea ce tu ai vrut dintotdeauna. Toţi oamenii, la adolescenţă, ştiu care este Legenda lor Personală. În acest moment al vieţii totul este limpede, totul este posibil şi oamenii nu se tem să viseze şi să dorească tot ce le-ar plăcea să facă în viaţă. Cu toate acestea, pe măsură ce timpul trece, o forţă misterioasă încearcă, încet, încet, să dovedească faptul că Legenda Personală este imposibil de realizat.
Ce spunea bătrânul nu prea avea înţeles pentru băiat. Voia să afle ce erau acele "forţe misterioase"; fata negustorului avea să rămână cu gura căscată auzind toate acestea.
― Sunt forţe care par mârşave, dar care în realitate te învaţă cum să-ţi realizezi Legenda Personală. Îţi pregătesc spiritul şi voinţa, pentru că pe lumea asta există un mare adevăr: oricine ai fi şi orice ai face, când doreşti ceva cu adevărat, vrei pentru că această dorinţă s-a născut în sufletul Universului. Este misiunea ta pe Pămînt.
― Chiar dacă e numai dorinţa de a călători? Sau de a te căsători cu fata unui negustor de ţesături?
― Sau să-ţi cauţi o comoară. Sufletul Lumii se hrăneşte cu fericirea oamenilor. Sau cu nefericirea, cu invidia, cu gelozia lor. Împlinirea Legendei Personale este singura îndatorire a oamenilor. Totul este un singur lucru. Şi cînd tu vrei ceva cu adevărat, tot Universul conspiră la realizarea dorinţei tale".
(Paulo Coelho – Alchimistul)
Iată o carte pe care v-o recomand pentru o lectură meditativă, asta dacă nu aţi şi citit-o până acum. Ea poate fi citită la orice vârstă: copilul o va percepe ca pe o poveste; tânărul, ca pe un îndemn; adultul, ca pe o posibilitate; bătrânul, ca pe o şansă pe care poate a ratat-o la vremea tinereţii lui sau poate că nu. Mă bucur să aud că tineretul din ziua de astăzi se mai gândeşte la literatură, manifestându-şi dorinţa de a se afirma în acest domeniu.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti participa la concursul prezentat aici: http://www.tpu.ro/blog/?p=3557. S-ar putea sa fie si alte concursuri, cauta pe net cu concursuri literare.
De asemenea poti trimite manuscrisele la edituri de profil si poate le retin spre publicare. Succes si numai bine!

| strawberry03 explică (pentru Ioandelasal):

Dar, cam cat de lunga trebuie sa fie? Adica, as trimite romanul meu, dar l-am scris doar pe caiet si abia am inceput sa scriu pe pc. In plus, nu e terminat. Ar trebui sa incep altceva mai scurt si sa trimit?

| Ioandelasal a răspuns (pentru strawberry03):

Vezi ca la concursul publicat pe blog se poate trimite si proza scurta: povestire, nuvela, etc.
Un roman poate fi si de 200 pagini, poate fi si de doua mii, nu exista un numar fix de pagini.
Poti sa trimiti de ambele categorii, proza scurta sau roman.

| strawberry03 explică (pentru Ioandelasal):

As face-o, dar abia am inceput sa scriu pe pc. Daca as fi stiut din timp...acum nu mai am cand sa scriu

| Vlelupu a răspuns:

Ce gen de romane ai scris? Ce tematica au romanele pe care le ai in lucru?
Bine ar fi daca ai putea lua legatura cu un editor.

| strawberry03 explică (pentru Vlelupu):

Pai, la inceput am scris ceva mai pueril... oarecum de dragoste. Acum am inceput o carte, o drama despre doua surori gemene si...in fine, ideea e ca are la baza experiente mai triste si este vorba si despre iubire. Acum, nu vreau sa detaliez aici. Mi-ar placea si mie sa pot lua legatura cu cineva pentru ca ma tin de toate romanele pe care le incep si, reusesc si sa le sfarsesc.

| Vlelupu a răspuns (pentru strawberry03):

Si ati facut un demers serios in aceasta privinta? Ma refer daca ati cautat pe "Cineva" care sa-si fi exprimat o parere referitor la ceea ce ati scris. Se spune ca uneori, putem fi ori prea critici ori prea toleranti fata de noi insine si de aceea este util sa aflam si parerea altora, daca se poate, a unor persoane autorizate.
Va intrebati, intrebandu-ne totodata, daca ar fi bine sa postati pe internet scrierile dumneavoastra. Se vede ca in acest domeniu sunteti la inceput de drum. O puteti face, dar nu la intamplare (si ma refer la postarea pe site-uri gen scribd.com). Sfatul meu ar fi sa contactati edituri, fie si in maniera online, le trimiteti o mostra din ceea ce ati scris si vedeti daca editorul (editorii) isi manifesta un interes in a va publica.
Cu siguranta, daca va exersati talentul in a scrie, sunteti si o cititoare pasionata, deci cunoasteti si cateva edituri interesate sa publice romane de dragoste, psihologice, etc. Retineti ca pe facebook, sansele in a fi descoperita de "Cineva" sunt MICI, dar nu inexistente. Este exact ca si cum ati merge in Gara de Nord si v-ati afisa intentia de a va publica romanele. Si editurile si aceasta locatie se afla in Bucuresti, dar e un hazard sa credeti ca veti avea sansa de a fi descoperita de acel/acea "Cineva", in respectiva locatie feroviara.
Incepeti prin a bate la portile EDITURILOR (nu doar din capitala) si nu va descurajati din start.
Va spun ca nu este recomandabil sa va indic in acest mediu la cine sa va adresati; s-ar putea sa existe interpretari si interpretari, unele chiar malitioase si care ar fi total eronate si rau-voitoare.
Perfectionati-va, perseverati si nu uitati: "Cautati si veti afla, bateti si vi se va deschide". E o maxima, ce-si depaseste valentele sale, initial religioase, putand circula si in afara contextului.
Va urez mult succes!

| strawberry03 explică (pentru Vlelupu):

Multumesc pentru indrumare. Am uitat sa mentionez totusi ca ceea ce am scris impreuna cu ea, nu vom publica. Ea nu vrea sa faca asta, eu ziceam doar ca am incercat sa scriu cu ea si, de fapt, o fac. Sunt pe cont propriu, fiindca ea nu doreste sa publice nimic. Eu insa am alte idei. Pe facebook nu am postat in speranta ca poate ma va gasi cineva, ci doar de placere. Asta fac mereu. Totodata, nu am spus nimic despre varsta mea. Am 14 ani si, nu am mentionat asta pentru ca atunci lumea ar putea spune: "E prea copil!" sau "Mai are multe de invatat". Doar ca da, buna mea profesoara de limba romana, mi-a repetat ca sunt buna la literatura si am o imaginatie bogata. Dar pentru mine, a contat mult parerea profesoarei de engleza, atunci cand la final de an scolar, i-am adresat o scrisoare in care ii spuneam toate aprecierile mele. Atunci mi-a zis cu toata sinceritatea ca trebuie sa fac ceva, ca nu pot sa trec pe langa asta fara sa incerc. Asta s-a intamplat cu un an in urma. De atunci am progresat. Parintii ma incurajeaza la fel, de asemenea prietenii mai apropiati. Dar vreau cu adevarat sa fac ceea ce ati spus. Sa contactez pe cineva ca sa ma verific. Poate am vreo sansa, acum nu stiu unde si cum sa fac. Cred ca ar trebui sa vorbesc mai serios cu parintii despre asta. Multumesc mult!happy

| strawberry03 explică (pentru Vlelupu):

Multumesc, Paulo Coelho e un scriitor desavarsit. Am auzit de Alchimistul, insa nu am citit-o inca. Promit sa o fac. Multumesc pentru tot!happy

| Vlelupu a răspuns (pentru strawberry03):

"Nu contează cât de lung am părul,
Important e cât şi cum gândesc."
(Pasărea Colibri – Vinovaţii fără vină).

Adaptată la situatia de faţă, ideea din aceste versuri ar fi că nu contează vârsta, atunci când ai ceva de spus. Mihai Eminescu debutează în plan literar la vârsta de 16 ani, când în 1866 publica prima sa poezie "La mormântul lui Aron Pumnu".
Dacă "a scrie" reprezintă "împlinirea Legendei Personale", atunci merită să începeţi drumul iniţiatic către ieşirea din anonimat. Nici eroul Santiago din "Alchimistul" lui Coelho nu era mai matur, când şi-a inceput călătoria în vederea împlinirii acelei Legende, acelui vis.
Sper ca în acest demers să intâlniţi, stimată domnişoară, pe cineva care vă va îndruma pe calea implinirii visului de a vă publica prima carte. Vă va ajuta mai mult decât am făcut-o eu prin aceste îndemnuri.
"― "Eu sunt Regele Salemului", spusese bătrânul.
― Dar cum se face că un rege stă de vorbă cu un păstor? întrebă flăcăul, ruşinat şi peste măsură de uimit.
― Sunt mai multe motive. Dar hai să zicem că cel mai important e că tu eşti în stare să-ţi împlineşti Legenda Personală.
Băiatul nu ştia ce este aceea Legendă Personală.
― Este ceea ce tu ai vrut dintotdeauna. Toţi oamenii, la adolescenţă, ştiu care este Legenda lor Personală. În acest moment al vieţii totul este limpede, totul este posibil şi oamenii nu se tem să viseze şi să dorească tot ce le-ar plăcea să facă în viaţă. Cu toate acestea, pe măsură ce timpul trece, o forţă misterioasă încearcă, încet, încet, să dovedească faptul că Legenda Personală este imposibil de realizat.
Ce spunea bătrânul nu prea avea înţeles pentru băiat. Voia să afle ce erau acele "forţe misterioase"; fata negustorului avea să rămână cu gura căscată auzind toate acestea.
― Sunt forţe care par mârşave, dar care în realitate te învaţă cum să-ţi realizezi Legenda Personală. Îţi pregătesc spiritul şi voinţa, pentru că pe lumea asta există un mare adevăr: oricine ai fi şi orice ai face, când doreşti ceva cu adevărat, vrei pentru că această dorinţă s-a născut în sufletul Universului. Este misiunea ta pe Pămînt.
― Chiar dacă e numai dorinţa de a călători? Sau de a te căsători cu fata unui negustor de ţesături?
― Sau să-ţi cauţi o comoară. Sufletul Lumii se hrăneşte cu fericirea oamenilor. Sau cu nefericirea, cu invidia, cu gelozia lor. Împlinirea Legendei Personale este singura îndatorire a oamenilor. Totul este un singur lucru. Şi cînd tu vrei ceva cu adevărat, tot Universul conspiră la realizarea dorinţei tale".
(Paulo Coelho – Alchimistul)
Iată o carte pe care v-o recomand pentru o lectură meditativă, asta dacă nu aţi şi citit-o până acum. Ea poate fi citită la orice vârstă: copilul o va percepe ca pe o poveste; tânărul, ca pe un îndemn; adultul, ca pe o posibilitate; bătrânul, ca pe o şansă pe care poate a ratat-o la vremea tinereţii lui sau poate că nu. Mă bucur să aud că tineretul din ziua de astăzi se mai gândeşte la literatură, manifestându-şi dorinţa de a se afirma în acest domeniu.

| andreutzzza3242 a răspuns:

Ceea ce faci este un lucru uimitor si sunt de acord, trebuie sa incepi de undeva, ai putea crea o pagina pe facebook unde sa publici macar cateva fragmente, sau ai putea chiar face un blog, sunt sigura ca multi oameni ar aprecia.Si eu de asemenea sunt o impatimita a scrisului, si mi-ar facea mare placere sa citesc ce ai scris.Despre ce este vorba? Ce gen ai abordat? Sfatul meu este sa nu te opresti si sa continui, cine stie poate cineva va lua in considerare aceste scrieri...

| strawberry03 explică (pentru andreutzzza3242):

Uite, chiar ieri mi-am facut o pagina pe facebook, impreuna cu alte prietene. Am publicat un mic fragment, dar cum abia mi-am facut pagina, nu am pe nimeni. Poate treci pe acolo sa citesti si sa-mi dai niste sfaturi. Mersi pentru incurajarewinking