| republiq a întrebat:

A iubi nu trebuie sa stii cum, a iubi e un sentiment care nu poate fi redat, daca cineva te-ar ruga sa ii zici cum e sa iubesti te-ai bilbii doar, sa suferi e durere remuskari si amintiri care te bintuie pe tot restul vietii, te urmareste oriunde ai fi si oriunde te-ai duce, te lupti ca sa intorci ceea ce a fost, toate momentele fericite care pe atunci nu le intelegeai, si chiar daca tot dai numai peste esecuri te ridici sit e intareste dragostea si gindul k daca am cazut azi mine poate se va primi ceva si chiar daca mine tot vei da de un esec ni pica cu gindul, ridicate, esti un luptator un soldat care lupta pentru dragostea lui, perzi o lupta dar nu si razbouiul, ceel mai mult pe o mil ajuta credinta si gindul k eu iubesc si vreau sa fiu cu persoana pentru care lupt, zi de zit e trezesti sit e ghindesti k ce si cum sa faci sa o vezi macar un moment la distant maker sa stai undeva sa nu te vada, si daca ai simti k te-a vazut ai fugi, prin suferinta si durere se intareste omul si sentimentul, mam apukat sa scriu un status dar am ajuns sa scriu asta.
Iubesc si am fost iubit, lupt pentru a imi intoarce inapoi fericirea, pina la moment am avut doar esecuri, speranta mea nu a murit si ink nu moare, sunt sigur de mine k si mine voi incerca sa fac pasii astea care i-am facut si pina azi.
Cu 7 luni in urma am intilnit o persoana de care am fost cucerit, nu nu a facut ea primul pas, l-am facut eu si i-am cucerit inima, am trait impreuna, imparteam bucatika de pine impreuna, dupa 5 luni de relatii a inceput sa mearga totul pe dos insuficienta de bani problem apareau pe zi de zi tot mai rau si mai rau. Ea a mers sa stea la o prietena de a ei, pentru ca imi permiteam sa achit chiria pentru apartament, eu m-am mutat la un prieten eal meu care a vea o camera libera intr-un apartament. Vb din imprejurul ei de la prietenii ei doar o indispuneau pe dinsa, sunt sigur k nu o ajtau sa se tsina tare, au aparut problem cu achitarea contractului ei, care prin cale mergea spre exmatriculare din Univestitate.Prietenii ei tot ii ziceau"de ce iti mai trebuie el tie daca el nu poate sa faca nimic, dupa care a aparut un gind din partea ei k eu o insel pe dinsa cu o fosta prietena de-a mea, a fost faza k iesisem cu fosta intr-o seara k zicea k are sa imi zica ceva important de o situatie din trecut, am servit ceva acolo si mai eram si putin drogat, am mers cu dinsa acasa sau mai bine zis m-a dus acasa pe mine, nu am avut nimic cu dinsa sunt sigur de asta, nici nu eram in stare sa fac ceva, dimineata pursisimplu a plecat, dupa care urmau doar apeluri din partea ei, nu ma vedeam cu dinsa, fiind intr-o seara cu prietena mea, fosta m-a sunat si nu i-am rs pentru ca nu aveam placerea si nici nu aveam ce vb cu dinsa, prietena mea sa enervate si a zis ca gata pina aici a fost nu mai vrea sa fie cu mine, ne-am impakat ink de vreo 2 ori si tot spree sec mergea pentru ca toate persoanele ii ziceau k lasa a sa iti treaca tie dragostea tie, nimeni nu credea in asta k noi putem sa fim impreuna sau k eu mas schimba vreodata, pina cind si mama ei ii zicea k sunt eu persoana pe ar merita-o pe dinsa, de unde sa stie ea pe cind ma vazuse doar o data in viata pe mine, de unde sa stie ce merita ea pe cind a plecat din tara cind era ink mica Olga, de unde sa stie ce vrea fica sa cind a crescut numai cu Bunica sa si 2 surori, de unde? Absurd.Nu pot sa ii invinuesc pe prietenii ei k au zis fa asa fa altfel nu mai fi cu el, pentru ca am facut foarte multe greseli care trag nu numai la raspundere in fata oamenilor ci si in fata legii, recunost tot cu ce am gresit si cu ce sunt vinovat dar sans ape care o cer eu de la dinsa este oprita permanent de familia ei si multi altii, fiecare om merita inca o sansa care sunt sigur k nu vai mai gresi k déjà a gresit si mai rau nu se poate, omul cind greseste sau dup ace a gresit se gindeste bine si cintareste foarte bine ce a facut si cum sa nu se mai intimple, fiecare persoana merita sansa, el daca o cere inseamna k el a coinstiitizat ce a facut si ca nu trebuie sa mai faca asa prostii sau asa greseli, nu am decit pe mama mea si gata persoane care m-ar asculta si miar da un sfat ce si cum sa fac, de asta si scriu cred ca acum, sunt multi oameni care iubesc si merita sa fie iubiti care au facut greseli si vor sa repare tot si sa intoarca inapoi persoanele iubit in aceasta lista nu intra doar partenerii de viata, aici intra si parinti sau un parinte o sora un frate un prieten apropriat care a fost dezamagit aici intra toti, cu totii avem greseli si scheleti in dulapuri, toti vreum un inceput de la 0 dar cind incerca sa luam inceputul ista suntem loviti in cap de cuvinte"tu nu ai sa te schimbi niciodata, tu nu ai un viitor, tu ai facut numai rau la toti, esti un nimeni si niciodata nu ai sa poti schimba nimic sis a repair greselile pe care le-ai facut"etc….
Am fost un copil cu character foarte greu la parinti, nu prea vreiam sa invat faceam prostii standarte pentru virsta pe care o aveam, dupa care veneau parintii de la politie si ma luau etc…Am auzit de la Tatal meu doar cuvinte din astea "ai sa ma bagi in pamint, tu numai prostii faci nu faci niciun bineetc…."chiar si sora mea ma trada permanent, unica persoana care ma sustinea era mama, nu in toate istoriile vietii este mama personajul pozitiv, in istoria mea mama era personajul pozitiv.
Am capul plin de idei si tot felul de ginduri care nu stiu cum sa le redau si nu am cui sa le redau, pe care daca te gindesti k daca le postez pe vreun blog oarecare ma vor crede un nebun si ar zice ca inca o istorie, nu sunt complexat de asta, nu vreau sa devin un Sciitor sau sa scriu romane, doar vreau sa ma exprim sa imi vars tot ce am pe suflet si nu am cui sa ii zic asta, idei de tipul trebuie sa mergi la psiholo sunt foarte proaste, omul este competent si in puteri singur sa isi puna cartile pe rafturile creierului, sunt sigur de asta, dar cind omul nu are cu cine sa se consulye sis a vb cu o persoana care dupa s-ar simti mai liber, atunci face ca mine, scrie in Microsoft Office Word si daca are taria de caracte o posteaza pe undeva, sau ca la americani fac cercuri une aduna si discuta o anumita problema sau isi povesteste istoria, in orasul in care locuiesc eu nu am auzi de asa ceva ink, cu parere de rau, da m-as duce, nu cred ca este atit de greu sa iti povestesti istoria si problema cuiva care il vezi prima data, in metrou sau in tramvai nu merge, te asculta pe tine cineva sit u asculti pe cineva adaugi ceva nou in experienta ta si cunosti alte istorii alte problem la care te-ai gindi la dinsele si le-ai inkonjura sa nu dai sit u in groapa, ar fi o idee buna de infiintat asa un club sau un cerc de oameni.Multumesc persoanelor care au citit pina la urma ce am scris eu, rog sa nu ma credeti de un retardat sau un nebun.as vrea sa stiu cum sa procedez in situatia asta, sunt in ceata.mersi

5 răspunsuri:
| NatureSelf a răspuns:

Bravo. ai talent.

| republiq explică (pentru NatureSelf):

Ms,e sincer si din suflet

| NatureSelf a răspuns (pentru republiq):

Aha, da stii ceva? femeile nu aprecieaza asta. adica marog arata ele a femeii dar majoritatea nu sunt. O femeie adevarata nu e neaparat superfrumoasa.

| Shottas a răspuns:

A iubi pe scourt inseamna sa ti la cineva pentru calitatile pe care le are. A te indragosti inseamna ca iti place fizic de de celalat partener, adica atractie sexuala. restul e bullshitlaughing

| republiq explică (pentru Shottas):

Fiecare are ideile sale cum e sa iubesti si cum sa te indragostesti