| mariaadamescu7 a întrebat:

Buna, imi poate spune cineva cum e viata la liceul militar de la Câmpulung? Sunt a 8 a acum si ma gandeam de ceva timp sa incerc sa intru dar mi se pare foarte greu. Ce probe sunt si care ar fi șansele sa intru? Ma gandesc ca ar trebui de pe acum sa incep pregatire pentru proba sportiva cu toate ca am condiție fizica foarte buna. La cea scrisa m-as încurca putin, am inceput sa fac pregatire la mate de 2 ori pe saptamana si tot nu mi se pare de ajuns, dar intotdeauna am avut media generală peste 9, 30. Chiar imi doresc sa intru doar ca nu imi dau seama cum as putea sa incep de pe acum. Multumesc tare mult!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Atentie la greutatea corporala si la timpul care trebuie sa-l scoti la viteza, pentru probele sportive si medicale.
Daca nu te simti pregatita bine la matematica, mai lucreaza si in weekend, fiindcca va fi concurenta mare si daca nu esti foarte buna la exemenele de admitere, risti sa pierzi intrarea la acest liceu.

Viata la un liceu militar este foarte stricta, fiindca se incepe pregatirea militara, obligatorie pentru toata lumea.
Scularea si adunarea in curte este la 5 sau 6 dimineata, dusurile comune, baile comune, dormitoarele comune, cu 6-10 sau chiar ai multe paturi, cantina comuna, sala de invatat comuna samd.
Iesitul afara din unitate se face numai cu permisie de de comandatul tau si numai daca ai rezultate bune la invatatura sau la instructie.

| zatdeaici a răspuns:

Viata de cazarma, cum sa fie?
Camin, program strict, ca in militarie.