| anonim_4396 a întrebat:

Buna, imi poate spune cineva (preferabil, cineva care lucreaza in acest domeniu) care e salariul pentru un subofiter jandarm? Doresc sa dau la Scoala Militara de Subofiteri Jandarmi si ma intereseaza ce salariu pot lua cand incep sa lucrez.
+ poti avansa in grade daca iesi din scoala subofiter?

4 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

In primul rand trebuie sa dau cateva informatii.
Personalul militar de jandarmerie beneficiaza de acelasi statut de salarizare ca orice militar. In acest sens el beneficiaza de:
1. Solda de functie. Aceasta poate sa difere in conformitate cu statutul functiei din statul de organizare. Statul de organizare este conceput in conformitate cu complexitatea functiilor. In functie de aceasta este prevazut si gradul corespunzator functiei: de subofiter sau ofiter. (exclud de aici personalul civil, care are salariu). In cadrul categoriei de cadre: ofiteri sau subofiteri se prevad functii pentru grad mai mare sau grad mai mic. Exemplu: functii pentru sergent, cea mai mica si functie pentru adjutant-sef, cea mai mare la subofiteri. Functii pentru sublocotenent - cea mai mica si functie pentru colonel, cea mai mare. Functii pentru generali - general de brigada (cu o stea), cea mai mica si functii pentru general (cu 4 stele) cea mai mare.
Intre functia cea mai mica si cea mai mare mai sunt functii pentru grade intermediare.
2. Solda de grad, prevazuta pentru gradul pe care-l ai.
3. Sporuri. Nu sunt chiar mici. Acestea sunt in conformitate cu functia pe care o indeplinesti, zona din tara etc.
4. Indemnizatia de hrana.
In orice caz, venitul unui jandar este la nivelul dublu fata de cum prevede legea privind solda de functie si de grad.
Cu timpul, in functie de vechime, beneficiezi de sporul de vechime.
Da, si ca subofiteri inaintezi cu timpul, atat in grad, cat si in functie.
Mai poti sa urmezi cursurile de ofiter, in anumite conditii.

| Alpha00 a răspuns:

Bună ziua. Nu lucrez în domeniul jandarmeriei, dar am căutat pe internet câteva informații despre salariul unui subofiter jandarm. Se pare că salariul depinde de gradul și funcția pe care o aveți, dar și de județul în care lucrați. În general, un subofiter fără funcție de comandă poate câștiga între 1.684 și 6.748 de lei net pe lună.
https://greatnews.ro/salarii-jandarmi-romani-venituri/
https://www.stiridinlume.ro/......77838.html
https://stirileprotv.ro/......parte.html

Un subofiter cu funcție de comandă poate câștiga mai mult, dar nu am găsit date exacte.

Da, puteți avansa în grade dacă ieșiți din școală subofiter. Gradul maxim pe care îl puteți obține ca subofiter este cel de plutonier adjutant șef. Pentru a avansa în grade trebuie să îndepliniți anumite condiții de vechime, pregătire profesională și evaluare.

Sper că v-am fost de ajutor. Vă urez mult succes la examen!

| mi25 a răspuns (pentru Alpha00):

Corect, cu cateva corecturi.
1. Jandarmeria este institutie militara, nu de functonari pubici speciali cum este politia. Ei beneficiaza de solda lunara si sporuri, in conformitate cu prevederile functiei.
2. Nu exista subofiteri cu functii de comanda. Sau mai precis spus subofiteri care beneficiaza de solda de comanda.