| mariah20 a întrebat:

In primul rand rog seriozitate!
Caut de mult un raspuns la asta si nu am gasit nici unul. Asa ca incerc si varianta acesta, sa intreb aici.
Cum pot sa devin actrita in strainate (de preferat SUA)? Ce conditii trebuie indeplinite pentru asta? Adica ma pot duce pur si simplu la un casting pentru un rol si daca iau acel casting gata, joc rolul respectiv? Daca da, unde pot gasi acele castinguri?
Exista cursuri sau burse pentru strainatate pe acest domeniu? Sau ceva asemanator?
Si inainte sa spuna cineva ceva gen "Romania nu-ti mai place?" ei bine, nu e neaparat vorba de asta. Toata lumea stie ca un actor roman nou = muritor de foame (in majoritatea cazurilor, sa nu generalizam).
Mentionez ca sunt deja la o facultate (Drept) si ca am deja 20 de ani. Adica nu prea mai am timp sa fac UNATC-ul, sa-mi fac un nume in tara si dupa ca plec in strainatate sau sa plec direct in strainatate dupa ce as termina UNATC-ul.
Orice informatie cat de mica dar folositoare este binevenita!

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La 20 ani ar trebui sa fii un pic mai ancorata in realitatea. In SUA sunt deja sute de mii de tineri care vor ce vrei tu, intr un mediu saturat de actori. Fara sa ai o pregatire, experienta, fara ca engleza sa fie limba ta materna ce te face sa crezi ca vei aveai o sansa in fata altor mii?

poate daca iti angajezi un agent bun pe care il platesti cu mii de dolari pe an...

| mariah20 explică (pentru suntserios):

Faptul ca vreau sa fac actorie inseamna ca nu sunt ancorata in realitate?
Sunt o gramada de actori tineri sau nu care nu sunt americani, ci din toate colturile lumii. Asta este unul dintre lucrurile care ma fac sa cred ca poate am si eu o sansa.
Apreciez raspunsul tau dar, fara suparare, intrebarea mea a fost "cum pot sa devin?", nu "daca am vreo sansa sa devin?". Sincer m-am saturat sa mi se tot zica sa ma gandesc la altceva pentru ca actoria nu e o alegere buna sau mai stiu eu ce alte motive pe care oricum nu le ascult! Asta mi-am dorit de cand ma stiu si nu ma vad facand altceva.

| eu6andrea a răspuns (pentru suntserios):

Nu stiu cati ani ai tu dar se pare ca nu destui inca ca sa stii ca in viata daca iti doresti ceva cu adevarat TOTUL E POSIBIL!
Intr-adevar sunt mii e actori la fel mii de cantareti, ospatari, contabili etc si tot se mai cauta si mai ales ca showbiz-ul nu o sa moara niciodata si se cauta tot ce e nou si cu talent! Daca dai bine la public nu conteaza daca ai scoala sau esti prost... uite-te la televiziunea romana.Nicoleta Luciu ce scoala a facut? sau Oana Zavoranu sau etc si uite ca au facut si filme si fara sa fie specializate in domeniu!
Asa ca mariah20 cand vrei POTI!
Sunt o multime de tineri care au plecat in USA cu rucsacul in spate si au dormit prin caravane, participand la toate castingurile. unii au avut noroc, altii au indurat multe pana au reusit!
Trebuie sa stii foarte bine limba si daca nu, te perfectionezi in timp!
E adevarat ca se obtin cu greu contractele pentru un film, dar cu rabdare si ambitie se poate!
Succes

| mariah20 explică (pentru eu6andrea):

Multumesc mult! Chiar m-a ajutat comentariul tau, in sensul ca m-a ambitionat si mai mult sa vreau sa fac asta! Stiu ca daca vreau pot! Pe asta ma bazez si eu. Dar eu chiar caut niste informatii concrete, gen cum aflu cand se organizeaza castinguri pentru diferite lucruri (si reclamele sunt ok pentru inceput) si alte lucruri de genul acesta...

| suntserios a răspuns (pentru eu6andrea):

Pai eu credeam ca ne raportam la talent si actorie nu la Oana Zavoranu si Nicoleta Luciu care nu au facut altceva decat sa isi arate curu la tv.

Problema e ca am destul de multi incat fraza asta ma trezeste la realitate.

"Nu stiu cati ani ai tu dar se pare ca nu destui inca ca sa stii ca in viata daca iti doresti ceva cu adevarat TOTUL E POSIBIL" Astea sunt povesti de adormit copii si motivat fetite de 14 ani.

| eu6andrea a răspuns (pentru suntserios):

Nu vreau sa ma explic aici, dar eu la 24 de ani ai mei cu ambitie am ajuns ce mi-am dorit si asta doar ca m-am implicat si am avut rabdare!
Tu esti prea realist si asta te face oarecum o persoana negativista pentru ca urmezi niste reguli si mereu te uiti in jur sa vezi cum sta treaba ca mai apoi sa faci ceva, dar cateodata e bine sa traim in nebunia noastra sa ne urmam visele, dorintele si sa nu ne oprim decat cand ne-am atins telul indiferent de cate obstacole avem de trecut!
In fine, pentru tine astea sunt povesti. sper macar ca "realitatea" asta in care traiesti tu sa te fi ajutat sa ajungi unde ai vrut!
O zi buna

| eu6andrea a răspuns (pentru mariah20):

Nu am cum sa te ajut aici pentru ca nu m-a interesat domeniul asta, nu am cunostinte, dar sunt sigura ca pe internet vei gasi destule castinguri pentru reclame in Romania.Ai putea participa la mai multe si intre timp sa te interesezi si cum sa ajungi in USA!
Te pup si La multi ani!

| suntserios a răspuns (pentru eu6andrea):

Ai ajuns actrita intr o tara la 15.000 km departare, pe cont propriu? daca nu inseamna ca nu esti in aceeasi situatie cu mariah20 incat sa ii dai sfaturi. Daca vorbit de actorie in Romania, dar, prin ambitie si multa munca reusesti daca iti doresti... in SUA e alta treaba insa, ai nevoie in primul rand de un capital serios pentru asta. Numai drumul pana acolo costa 1000$, apoi cazare, masa timp de cateva luni, ca doar nu vei gasi de munca a doua zi cand te muti... zi mie acum daca sunt realist sau negativist

| MyGoodLife a răspuns:

Mda, daca nu ai o facultate de actorie e ca si cum ai canta fara sa stii notele. Daca vrei in strainatate ai sanse 1% sa iei un casting. Trebuie sa ai talent, experienta, scoala de teatru, memorie multa si alte chestii de baza.

| Perseverance a răspuns:

Si eu vreau sa devin cam acelasi lucru.Un site potrivit pentru castinguri este backstage.

| mariah20 explică (pentru Perseverance):

Multumesc pentru site!

| Perseverance a răspuns (pentru mariah20):

No problem.