| Thea000183364 a întrebat:

Buna!
Intrebarea se adreseaza persoanelor care sunt la Academia de Politie sau cunosc pe cineva care a intrat acolo.
Stiu ca este putin probabil ca studentii de la academie sa-si petreaca timpul pe TPU, dar sper, totusi, ca ma poate ajuta cineva.
Trecand la intrebarea mea, este posibil sa intru la Academie daca am facut liceul la profilul de Stiinte ale Naturii? Sunt clasa a 10 a, m-as putea transfera usor la filologie,dar cum am mici probleme de sanatate si nu sunt sigura ca Academia ramane o alegere finala,prefer sa raman la acest profil si sa invat in paralel si pentru admitere.
Multe persoane mi-au spus ca imi va fi foarte greu,ba chiar imposibil,insa eu cred ca ma descurc si insist sa raman la acest profil doar pentru a avea o alta varianta in cazul in care nu trec de viza medicala.
Este cineva care imi poate spune din proprie experienta cum este sa dai admiterea venind de la alt profil in afara de filologie? Este atat de greu cum spun ceilalti? Cunosc o persoana care a incercat de la matematica-informatica si nu a intrat, dar a fost din cauza probelor sportive, care pe mine nu ma incurca.Ma sperie putin ideea de a da BAC-ul la chimie sau fizica si in acelasi timp sa ma pregatesc la istorie si engleza destul de intensiv.

2 răspunsuri:
| Samariteanul a răspuns:

Si eu urmez sa dau bacul la chimie si fizica.nu conteaza pe ce profil esti atata timp cat inveti. Poti sa termini bio-chimie si sa dai la litere daca te-ai pregatit suficient, iar BAC-ul nu-i asa de speriat...iar daca zici ca poti trece probele sportive fara nici o problema atunci esti ok, depinde doar de tine daca esti suficient de motivat.Bafta!

| Maree1 a răspuns:

Nu este greu. Dacă te descurci la probele fizice e foarte bine. Dacă îți dorești atât de mult sa intri acolo, poți începe sa te pregătești de acum la probele scrise, ai timp destul. Depinde doar de tine, nu contează profilul. Bac-ul nu e greu... Chiar e ușor.