| BryAna13 a întrebat:

locuiesc in Franta de 4ani. Persoanele de aici sunt destul de fitoase (nu toata lumea) si din cauza asta nu m-am acomodat foarte bine. Nu pot sa suport pe nimeni, nu sunt fericita si stau inchisa in casa toata ziua.As putea sa am ocazia sa ma intorc in Romaina, dar acolo nu am viitorul asigurat ca aici. Voi ce ati face? Ati ramana in Franta sau v-ati intoarce in Romania?

Răspuns Câştigător
| tacitacitaci a răspuns:

Problemele sociale ale unei persoane, incapacitatea de a se "acomoda", a considera celelalte persoane fițoase sau false țin doar de tine. În România nu vei vedea mari diferențe, totul e ca te vei simți mai în largul tău aici decât în Franța.
Eu te sfătuiesc, înainte să iei o decizie, forțează-te vreo 2-3 luni să zâmbești și să fi mai sociabilă, să ieși în oraș. Schimbarea poate veni doar din tine. Aceași problemă o vei avea și la întoarcere

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca in 4 ani n-ai reusit sa-ti `construiesti` o viata sociala, nu cred ca va fi mare schimbare in urmatoarea perioada. Esti sigura ca ti-ai dat suficient interesul? Poate nici tu n-ai parut la fel de deschisa cum crezi.
Oricum, daca chiar nu te poti acomoda, aici deja tine de ce plan vrei sa fii implinita, financiar sau social.

| BryAna13 explică (pentru Adry05):

Intr-adevar nu sunt foarte deschisa, dar am cativa prieteni (care sunt falsi dupa parerea mea) si o cariera aici. Si imi e frica daca plec inapoi in tara nu o sa am o situatie financiara buna si o sa fiu nevoita sa plec din nou.
Vreau sa fiu implinita pe ambele. Nu vreau sa abuzez de lucrui. Vreau sa fiu fericita, sa ies afara cand pot si sa am si o sitoatie financiara normala.

| AdrianTzar a răspuns:

Este posibil ca problema să fie și la tine, nu doar la ei. Rezolvă problema ta, apoi ceilalți nu vor mai părea ciudați. Viața e frumoasă! Dacă nu poți deloc să te obișnuiești cu gândirea de acolo, ar fi bine să te întorci, dar oameni sunt și acolo și aici, iubește-i.