| 123gabialexandra a întrebat:

Ma ajutați și pe mine cu un sfat? Care inginerie e mai de folos, mai de viitor dintre ingineria elecromecanica și inginerie energetică? Cu ce fel de inginerie, dintre cele 2, îți găsești mai ușor de munca?

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Energetica.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dintre cele doua... elecromecanica. Are anumite ramuri de proiectare a diverse lucruri si asta este de cautat. Eu am terminat electronica si telecomunicatiile si am prieteni si la mecanica si la energetica si pot sa spun ca pentru cei din urma, nu am auzit mare lucru legat de angajare. Doar nu vrei sa stai pe un stalp, in cel mai rau caz, nu? laughing
Mereu sa mergi unde e mai greu. Pentru ca dupa, poti oricand sa cobori la un nivel mai jos daca vrei.

| NLS a răspuns:

Întrebarea ar trebui pusa invers pentru a ajunge sa fii un bun profesionist în orice domeniu.
Care ramura îți produce mai multa satisfacție, despre ce ești dispus sa înveți mereu lucruri noi, sa acumulezi mai multe cunoștințe?

Ambele sunt de viitor, dar în România e nevoie momentan de ingineri electromecanici care știu meserie.

| simpluone a răspuns:

Electromecanica cel putin eu asa as alege