| ionutz15 a întrebat:

Ma numesc Ionut si as vrea sa stiu cum as putea sa devin profesor? Eu acum sunt la un colegiu din bistrita la profilul electrothenic. Vreau sa stiu daca dupa ce term liceul pot sa intru la o facultate de pedagogie(nu stiu prea multe despre invatamant, si nici despre ce trebuie sa fac). Eu as vrea sa fiu profesor de engleza, romana sau geografie.Ma puteti ajuta cu cateva pareri? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Mihaitsa22 a răspuns:

Ionut, desi profilul tau nu prea e in concordanta cu viitoarea meserie de profesor ai avea toate sansele sa intrii. Dupa ce dai BAC-ul trebuie sa te inscrii la o facultate cu profil pedagogic-iar mai departe, alegi ramura pe care vrei sa te specializezi.In primii doi ani vei face atat pedagogie si vei invata cum trebuie sa te comporti cu copiii si cum trebuie sa structurezi materia cat si aprofundare in materia aleasa.La sectia romana, sunt multe combinatii...gen:romana-engleza,romana-franceza sau romana-latina. Iar la geogra e foarte simplu, vei invata geografia Romaniei si universala astfel incat dupa cei 4 ani de facultate va trebui sa dai titularizarea(examenul pentru repartizarea pentru un post)si vei putea devenii profesor. Electrotehnica ti-ar putea fi de ajutor la o facultate cu profil de geografie unde se fac tot felul de masuratori si statistici si vei avea nevoie de cunostinte de matematica dar si fizica, unde cred ca tu te descurci, spre deosebire de unul care a terminat Filologia(cazul meutongue). Iti doresc mult succes mai departehappy... o fundita ceva?batting eyelashes

8 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu exista facultate cu profil de pedagogie! Atat in cadrul facultatii de filologie cat si in cea de geografie, se fac cursuri cu specific pedagogic si practica pedagogica care-ti vor permite sa fi si profesor. mai nou, incepand din acest an, s-a introdus concursul de admitere la facultate( admiterea, nu mai este ca in anii trecuti, doar pe baza de dosar! )

| Floreenofficial a răspuns:

Facultatea de litere sau limbi straine sau de geografie-turism. e naspa ca trebuie sa dai concurs de titularizare.sa stii ca nu e asa de usor! sad
succes!

| anad a răspuns:

Habar nu ai ce-ti doresti! Este cea mai hulita, neglijata, dispretuita, prost platita profesie si esti la cheremul tuturor(elevi, parinti, colegi, director, inspector, primarie, asistenta sociala, politie, sanatate -pentru toti faci hartii, rapoarte, activitati, cursuri de perfectionare). In plus mai umbli cativa ani buni cu dosarul in mana, an de an, vara, (ba dai si examene de suplinire sau titularizare pana iti vine acru) pentru a obtine pe toamna un post.Intreaba dascalii tineri si-ti vor confirma.

| mihaibrasov a răspuns:

Trebuie sa dai la o facultate de litere. Dupa ce o termini (3-4 ani) dai un examen de titularizare, iar in functie de nota si de locurile disponibile in invatamant in judetul tau prinzi sau nu un post in invatamant. De ce vrei sa lucrezi in invatamant? Astazi ca debutant iei maxim 600 de lei pe luna in mana.

| vasiledumitru a răspuns:

Termini liceul si faci o facultate din domeniul in care vrei sa fii profesor, si apoi la facultate faci modul pedagogic ca sa fii profesor. Asa cred ca e, daca nu sa mai schimbat ceva.

| smaranditza a răspuns:

Dragule, mie bistrita imi e foarte draga, deci crede ce iti spun:fugi de invatamant ca dr... de tamaie! nu e de facut treaba in inavatamant; sunt profa cu multi ani vechime in spate si stiu ce vorbesc; la incepututir eram cel putin la fel de entuziasta ca si tine! dar daca tii neaparat, iata : va trebui sa urmezi o fac. fie de litere(pentru prof. de engleza sau romana), fie pe cea de geografie; fac. de pedagogie e deja altceva.
gandeste-te ffff bine, mai ales ac zici ca nu stii mai nimic despre invatamant! bafta!

| Blue_2910 a răspuns:

Daca vrei sa devi profesor de engleza trebuie sa mergi la Facultatea de limbi moderne, pentru romana la Facultatea de Litere, pentru geografie Facultatea de Geografie...Toate facultatile din aproape orice domeniu au cursuri de pedagogie la care te poti inscrie daca vrei sa devi profesor. Daca mergi la Facultatea de Pedagogie o sa predai pedagogie in facultati.

| ionutz15 explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsurile si parerile voastre!kiss