| zambilici_2514 a întrebat:

ma numesc Roxana, am 14 ani si as vrea sa stiu cum pot ajunge notar', cat trebuie sa invat, cat se castiga si daca ar fi sanse sa-mi gasesc un loc de munca straight face?! Multumesc :*.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti in cl. a VII-a ori a VIII-a, asa ca mai ai de asteptat cel putin 9-10 ani si nu se stie cum va fi atunci intrarea in profesie. Va trebui sa faci liceul cu diplama de bacalaureat, facultatea de drept cu diploma de licenta si un stagiu de 2 ani la un birou notarial si sa reusesti la examenul de definitivat, aceasta dupa regulile de acum. Un notar bun castiga destul de bine, castigul depinde si de vad si de concurenta. Pe viitor se poate sa-ti gasesti loc de munca, multi notari sunt aproape de pensionare. Succes si numai bine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Tu de la vârsta asta te gândești să te faci notar?
Ești prea micuță, trecerea anilor îți va schimba orientarea profesională.
Ca să ajungi notar public trebuie să urmezi facultatea de drept după care trebuie să ei la un notar stagiul de 2 ani ca după aceea să te definitivezi ca notar public.
Este o meserie bănoasă.
Drumul este lung și anevoios dar nu și imposibil de parcurs.
Succes.
Pa, pa.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună din nou.
Până ajungi tu să dai la notari se mai schimbă legislația. Nu te grăbi.
Examen la ce?
Pa, pa.

| gloria_1375 a răspuns:

Urmezi o Facultate de Drept. Bafta! C-am greu cu integrarea pe piata muncii...

| zambilici_2514 explică:

Si e adevarat ca examenul il voi da la romana, franceza sau engleza?