| Butterfly7 a întrebat:

Ce pregatire este necesara pentru a ajunge notar? Cu ce se ocupa el si cat castiga? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Mareacluj a răspuns:

Facultatea de drept. Ulterior trebuie sa dai un concurs (nu examen!) pentru admiterea in corpul notarilor. Se scoate in acest sens un numar de locuri in functie de cat e necesar. Cine intra face stagiu timp de 2 ani si apoi da exemenul de definitivat (capacitate), devenind notar definitiv. Te rog sa nu te iei dupa parerile de mai sus, potrivit carora e nevoie de spaga sau de alte chestii (relatii, etc.). Daca chiar te intereseaza, pune mana si invata si vei vedea ca poti fara spaga sau relatii. Se intra greu intr-adevar, dar asta nu pentru ca se da spaga, ci pentru ca sunt enorm de multi absolventi de drept iar locurile ce se scot nu sunt chiar foarte multe. Ca si la admiterea in magistratura, daca se scot 200 de locuri si sunt 3000 de candidati, nu inseamna ca cei 2800 nu au intrat pt.ca nu au dat spaga, ci pentru ca ceilalti 200 au fost mai buni ca ei. Asta e realitatea. In plus, prietena mea cea mai buna, notar, a facut facultatea la f.f ca nu si-au permis ai ei sa-i plateasca caminul. Financiar, depinde. Din cat stiu de la aceasta prietena, la inceput ii mergea bine, insa plateste 4000 lei lunar-chirie pentru birou, 2000 lei salariul pentru cele 2 asistente (cate 1000 lei/persoana), telefon, utilitati, ceva taxe pe la B.de carte funciara (au un protocol), si alte multe cheltuieli, cum ar fi contributiile la pensie, somaj, sanatate pentru angajate. Din cat stiu de la ea, ultimele 3 luni a platit salariile fetelor din salariul sotului ei. Insa a avut si luni mai bune cand ramanea cu 5-6000 lei in mana. Ei sunt liber profesionisti, insa si daca isi iau concediu (de orice fel) nu le plateste nimeni. de ex. tipa asta vrea sa faca un copil, insa daca sta in concediu de crestere a copilului, nu ia vreun ban si trebuie sa concedieze fetele, ca nu are cu ce le plati. Munca de notar, nu e o munca foarte grea, adica nu o poti compara cu cea de magistrat sau avocat, insa din ce spune prietena de care vb. e o munca plictisitoare, cel putin asa i se pare ei.

5 răspunsuri:
| adinaciosescu a răspuns:

Faci facultatea de drept.Te axezi pe specialitate, intri in corpul notarial(si aici e marea problema )si cum piata e saturata de notari, juristi, avocati si judecatori...risti sa devi somer cu diploma sau sa devi un gestionar intr-un magazim

| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns:

Trebuie sa faci facultatea de drept.

| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns:

PS: castiga vreo 300 de lei pe ziwinking

| alextotal a răspuns:

Salut. Eu stiu doar cat castiga. Cam 62000 de lei pe luna.

| Storepc_Reparatii_1990 a răspuns:

Posturile de notar se obtin extrem de greu si cu spagi aungand pana la 100000 de euro, e mai usor daca ai pe cineva in familie notar ca iti poate da mostenire titlu si functia dar trebuie sa faci dreptul. :d

Ti s-a stricat laptopul, calculatorul, televizorul sau alt echipament? nu te ingrijora, contacteaza-ne si noi ti-l vom repara. www.storepc.ro