| zapalicii a întrebat:

Buna`! mai am putin. si intru la liceu'. dar nu m-am hotarat inca la ce profil sa dau'. eu am ales "jurnalist" de ce profil tine asta? sau. ma mai gandeam la fotograf'. tine de acelash profil?[cu meseria de "fotograf" sunt cam in ceata. pentru ca sunt fatawinking si nu stiu daca se poate] ceva idei? dau fundita pentru cel mai bun raspuns`!:*

Răspuns Câştigător
| Amaya a răspuns:

Daca vrei sa ajungi jurnalist, probabil iei in calcul o admitere la Jurnalism dupa terminarea liceului. Profilul care te poate ajuta mai bine in acest sens este cel uman - filologie sau stiinte sociale. Pentru meseria de fotograf nu te poti pregati din liceu, doar sa faci niste cursuri separat. Pregatirea adevarata incepe insa dupa ce termini liceul si poti opta pentru Universitatea de Arte, sectia Foto-video. Faptul ca esti fata nu te impiedica sa fii un fotograf bun. O femeie fotograf foarte cunoscuta in America este Annie Leibovitz. Ideea este sa ai talent si sa iti placa ceea ce faci.

2 răspunsuri:
| Cosminovici18 a răspuns:

Buna...e buna si meseria de jurnalist.dar alta meserie nu-ti place? decat jurnalist? si nu e nimic rau daca esti fata si esti fotograf.bafta

| zapalicii explică:

M'am gandit la jurnalism. pentru ca. altceva... nu mi-a venit in minte. acum 5-6 luni. ma gandeam sa ma acsez pe matematica. deoarece eram ff buna. aveam numai 10. dar. am inceput sa scad la matematica. si sa urc la alte materii[ex:romana] Va multumesc pentru sfaturi`!:*