| SellyDemmzy a întrebat:

Mama mea a lucrat 7 luni intr-un loc apoi 1 luna in alt loc cu contract si de aici au bagat-o in concediu fara plata 2 luni si jumatate. Se pun si aceste 2 luni jumate la contract?
Si ar vrea sa stie daca beneficiaza de somaj?

Răspuns Câştigător
| seen a răspuns:

Cele 2 luni jumatate se adauga la contract fiind vorba de concediu

Pentru a beneficia de somaj trebuie sa fi lucrat cel putin un 1 de zile la o singura societate

Pare rau sa te anunt dar nu beneficiaza de somaj in cazul acesta

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pe timpul concediului fara plata raporturile de munca sunt suspendate, conform Codului muncii, republicat in 2011, art.52, lit.c).
Va beneficia de somaj daca indeplineste conditiile prevazute de L.76/2002, respectiv sa aiba un stagiu de cotizare de cel putin 12 luni in ultimele 24 de luni anterioare inscrierii la somaj si contractul individual de munca sa inceteze din motive neimputabile ei. Nu se iau in calculul acestor 12 luni perioada de suspendare a raporturilor de munca. Numai bine!