| ploaiedestele a întrebat:

Bună! Mi-as dori sa dau la facultatea de jurnalism, de preferat Unibuc. Cunoaste cineva cum e acolo? Daca merita? Sau poate ati avut experiente personale? Va rog!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu merita!
Jurnalismul ca si Dreptul sunt facultati fara viitor, fiindca in fiecare an termina cate 1000 de juranlisti facultatea care ingroasa randurile somerilr si apoi ajung sa vanda pe la tarabe si prin magazine, ca asistent de vanzator, fiindca nu ies in fiecare zi posturi de jurnalisti.

In plus, atat Jurnalismul cat si Dreptul se pot profesa numai in Romania, deoarece limba romana se vorbeste si se publica in Romania, cat si legile Romaniei acre sunt aplicabile doar in Romania.

Asta este ce vad eu peste hotare, cum ajung vanzatori prin magazinele de pantofi si haine, ori ingrijitoare la caminele de copilasi, fiindca nimeni nu are ce face cu un licentiat in Dreptul din Romnaia, sau in jurnalism.

Vrei o facultatea de viitor?
Atunci intra pe: inginerie, automatizari, electronice, IT, biochimie, fizica, biologie samd.

| ploaiedestele explică (pentru Violleta2022):

Îți mulțumesc pentru răspuns!

| mirceamm a răspuns (pentru Violleta2022):

De curiozitate, dumneavoastră ce lucrați?

| sierra1 a răspuns:

~facultatea de jurnalism... merita? ~

decizi tu singur: dă o căutare pe site-urile de angajări și vezi câte posturi in presă sunt disponibile

| 120bulevard a răspuns:

Cuonsc foarte multi oameni care au terminat jurnalismul si n-au facut mai nimic, bani pierduti si timp irosit, indreapta-te spre ceva relevant pe piata muncii

| mirceamm a răspuns (pentru 120bulevard):

Dumneavoastră ce facultate ați ales sa urmați și ce lucrați acum?