| MarisRadu91 a întrebat:

Am lucrat la o firma X timp de o luna si am avut contract, iar pe CV am scris ca am lucrat 8 luni de zile pentru a avea succes la angajare, am fost recent la un interviu si am semnat actele pentru angajare si mi-au spus ca le trimit la sediu sa le stampileze, mai ma pot prinde sa zic asa? ca am mintit? gen sa ma dea afara sau sa-mi anuleze contractul? sau am scapat?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca te pot prinde, daca o sa se intereseze sau daca o sa-ti ceara sa aduci o adeverinta cu perioada lucrata de la angajatorul anterior.
Ce o sa faca dupa aceea depinde de ei, pot sa-ti desfaca CIM sau nu.

| alessia5158 a răspuns:

Daca vroiau sa verifice, o faceau inainte de semnarea contractului ---- parafarea contratului la sediu central, este o simpla formalitate si atat!

| darrio2007 a răspuns:

Daca te intreaba cineva spui si tu ca din acele 8 luni doar una ai lucrat-o cu contract.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de politica firmei la care lucrezi. E posibil sa iti ceara adeverinta cu ce ai lucrat in trecut, posibil sa nu.

Eu ca si angajator daca as vedea asemenea minciun in CV m am gandi de 2 ori inainte sa continui colaborarea cu un om

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Anumite contracte se fac pe raspunderea proprie fata de cele declarate, atunci cand nu se solicita acte doveditoare.In cazul in care se constata ca declaratia nu corespunde realitatii, contractul se anuleaza, si in cazul producerii unor prejudicii se cer despagubiri-aici nu e cazul.Numai ca daca declari o activitate mai mare de 90 de zile la o firma, firma angajatoare solicita acesteia date despre activitatea ta, pentru a-ti inregistra activitatea in palmares.Acum chiar daca nu mai exista cartile de munca, activitatea se consemneaza undeva unde se aduna toata activitatea in vederea calcularii vechimii si a pensionarii.V-or trimite sigur cererea de informatii la vechea firma, dar depinde de ei ce masuri vor lua.