| Spirituallife a întrebat:

Buna! Nu stiu ce sa fac dupa ce termin clasa 12 a,eu ma vad ca fiind ceva in domeniul medical (orice dar nu doctor.). Am potential dar tot nu stiu ce sa aleg, ca asistenta medicala mi s-a tot zis ca "oricine poate sa faca o postliceala" ca "aa e usor acolo" ca "nu merita, e salariu mic" etc etc daca ar fi sa devin asistenta as face facultate+ master dar tot am nevoie de pareri, cam ce "joburi" d-astea mai exista (care sunt cat de cat bine platite) in domeniul medical? Voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| iamprettybored a răspuns:

Salut! Nu m-aș fi gândit să răspund, dar mama este asistentă medicală de laborator. Îți pot spune că nu, nu oricine poate să fie asistent, dacă faci facultate cel puțin, trebuie să acumulezi multe cunoștințe și licența e și ea treabă serioasă, nu oricine poate.

Și de altfel, ești plătit mai bine ca proaspăt absolvent de facultate, decât ca absolvent de postliceală cu ani de experiență! Deci din start pornești de la un salariu foarte bun, care cu vechimea crește. În ultimii ani mama a ajuns să câștige extrem de bine, aproape cât tata, care lucrează la privat.

Din păcate nu e ușor, dar munca este recompensată bine, de când s-au mărit salariile în domeniul medical. Ca job-uri, îți găsești sigur, domeniul medical este unul în care mereu e nevoie de personal, nici nu mi-aș face griji în privința asta. Dacă mergi și faci voluntariat la un spital în timpul facultății, cu atât mai multe șanse ai să rămâi acolo după ce termini.

Iar ca exemplu, eu îți pot spune doar de asistent medical de laborator (e o specializare separată, se numește Laborator Clinic și durează 3 ani licența). Și îți pot spune că sunt condiții foarte bune, se lucrează pe aparatură modernă și computerizată, mediu de lucru curat și liniștit, unde lucrează mama de exemplu nici nu interacționează foarte mult cu pacienții (doar i se aduc probe de sânge gata recoltate și ea face analizele).

Ți-am scris toate astea fiindcă e o meserie frumoasă, eu mereu îi zic mamei că o invidiez, îi place ceea ce face și e un loc de muncă foarte stabil, nu trăiești nici cu frica că vei fi dat afară ca în alte domenii.

Mult succes, dacă ai vocație pentru asta, merită! Nu asculta ce zice lumea, tu decizi ceea ce vrei să faci cu viața ta.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mi s-a tot zis. Nu te lua după ce ți s-a tot zis.
În domeniul medical poți activa și în marketing să vinzi medicamente, produse și accesorii medicale.

| haileewatson a răspuns:

Inginer medical, farmacist

| Celestina003 a răspuns:

Bine plătite? ....de aia nu aveam doctori așa buni, ca sunt pe interes( nu mă refer la tine, sper ca nu te simți la ce am zis. )

Răspuns utilizator avertizat