| Mellly a întrebat:

Facultatea de asistenta medicala sau postliceala? Păreri.

2 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Facultate, e diferență la salariu.

| vampyremisa a răspuns:

Am prieteni la ambele. Cantitatea de informatie primita la post liceala este foarte mica, calitatea predarii si examinarii scazute. Recomand facultatea. Nu e vorba doar de salariu, ci si de calitatea serviciilor pe care le vei putea oferi. Daca vrei sa lucrezi cu un medic stomatolog nu conteaza asa mult. In schimb daca vrei sa lucrezi in spitale/clinici, vei constata cu stupoare ca trebuie sa stii dozaje medicamente (medicii fac greseli si daca pacientul moare, tu o patesti rau) si multe altele. La post-licela faceau anatomie cam cum face medicina integrale: deloc. Ce numeau ei anatomie, la AMG/MG/MD se numea: Anatomie si Embriologie, Histologie, Biologie celulara. Nu incerc sa spun ca nu trebuie respectati si asistentii medicali care au terminat postliceala, dar sunt mult mai putin pregatiti. Sigur ca si la facultate pot trece ca gasca prin apa, dar sesiunea ii obliga sa mai citeasca.
Am o fosta colega de munca ce termina post-liceala de asistente. Stiam eu mai multa anatomie ca ea (eram a 12-a).