| SetYourselfFree a întrebat:

oare imi puteti recomanda si mie o facultate in urma careia iti găsești relativ usor un loc de munca dar sa nu conțină matematica sau fizică deoarece am fost la profil uman, nu m-am priceput niciodată si nici nu imi place.de aproximativ 2 ma tot gandesc ce facultate sa fac, încă nu m-am decis, nu am simtit acea"chemare"pentru nimic.Bacul l-am luat cu nota 9, 43, m-am înscris la o postliceala de asistenti pentru ca nu eram decisă,am vrut totusi sa nu pierd timpul aiurea si sa nu fac nimic si de asta m-am inscris.dar vreau ceva mai mult, nu doar o postliceala, dar nu stiu ce. sfaturi?

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Opera română face angajări, poate te reprofilezi...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Oare imi puteti recomanda si mie o facultate in urma careia iti găsești relativ usor un loc de munca dar sa nu conțină matematica sau fizică.
Medicină.

| Frank51 a răspuns:

Stai linistit/a o mare parte din oameni nu stiu ce vor sa faca si este normal. Daca nu ai nici-un hobby si vei alege doar ce crezi ca ti se pare interesant, iti recomand sa intri pe site-ul unei universitati si sa te uiti cu atentie la fiecare facultate care crezi ca ar fi interesanta, si neaparat la perspective dupa finalizare. Acolo scrie si materiile principale pe care le vei studia. Gasitul unui loc de munca depinde mai mult de zona, in orasele mari vei gasi joburi mai usor si mai bine platite.

| gabicoo a răspuns:

Academia de studii juridice Jilava!
winking
Centrul de studii aprofundate Rahova!
laughing

| Furnicuta000 a răspuns:

Ramai la postliceala. Mai nou cea mai sigura, banoasa si usor de obtinut e meseria de asistent medical, de asta e si bataie pe locuri la postliceala

| Eireann a răspuns:

Daca chiar vrei sa fii asistenta medicala poti sa o faci la nivel de facultate (4 ani Facultatea de Medicina cu specializarea de asistent medical generalist). Asta daca vrei neaparat o diploma de licenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu ai idei de profesie lasa facultatile si orienteaza-te spre castig.
Poti sa intri in asigurari vanzari etc
Eu am prieteni care au facut intermedieri sau asigurari in timpul liber pe langa profesia normala si au ajuns in cativa ani sa renunte la profesie pentru afaceri
Daca pui banul pe primul plan e destul de usor prinzi repede mersul
Profesiile sunt pentru aia care vor sa fie retrasi in meseria lor sa ajunga buni doar in domeniul lor
Cauta o facultate usoara sa dea bine la cv si intra in birocratie ca la noi e incalcita si castigi daca te descurci
Poti sa faci si inmatriculari consultante etc
Firmele mici au profituri mari

| Anuket a răspuns:

La o facultate legată de IT faci destulă matematică și nu te ia de la 0, deși asa mai zic profii la început că n-ar conta dacă ai terminat mate-info. Desigur că poți trece și cu cele mai mici note posibile, dar nu văd rostul. Până ajungi să lucrezi unde nu ai nevoie de matematică, treci în facultate prin mai multe materii pe care le vei urî doar pentru a obține o licență.
Dacă chiar vei dori ceva legat de IT, nu trebuie decât să urmezi niște cursuri chiar din cele găsite la un search, poate niște tutoriale pentru început.
Zic asta pentru că se mai recomandă ca și cum ar fi extrem de simplu, și să faci facultate și să îți găsești un job bun.

| Februar30 a răspuns:

In IT iti poti gasi usor un loc de munca, in tara sau strainatate.
In Ro sunt destul de bine platite, pentru nivelul de trai de aici - pornesti de la 1500-3000 (daca ai noroc), in 3 ani ajungi la 7000 lei si mai mult, daca iti place si esti buna.

Facultatea de Cibernetica la ASE nu are cine stie ce matematica de speriat. Ultima data cand am verificat, erau 3 cursuri in 3 ani. Comparativ cu Poli sau Universitate, e lejer.

Daca vrei sa eviti complet matematica, poti face asa:
te angajezi tester de aplicatii/jocuri. Salariile sunt mici ca tester si e o munca destul de anosta, dar dupa 1-2 ani poti spera sa treci pe partea de programare. Ca sa te angajezi tester nu ai nevoie de facultate tehnica, probabil e suficient si BAC-ul.
Poti urma si cursuri de programare (independent de facultatea pe care o vei urma), in urma carora inveti si obtii o diploma. Poti sa iti iei si ceva certificari, care dau f bine pe CV.
Spre deosebire de ce cred unii, programarea nu necesita cunostinte de matematica (sunt cateva exceptii rare, depinde de aplicatia dezvoltata).
Ce am scris mai sus e valabil si pentru jobul de designer web si alte genuri de design.