| raulihno a întrebat:

Buna, peste 2 zile am programat un interviu la o firma, eu doar ce am terminat cu liceul si bacul si acum am vrut sa ma angajez si am pus cv la aceasta firma si m-au contactat si au intrebat daca pot sa merg la interviu. Au spus,, sa duc cu mine doar buletinul in prima faza", cv -ul meu ei vazandu-l deja deoarece l-am lasat acolo acum o saptamana. Ar mai trebui sa duc ceva cu mine? Si la ce intrebari sa ma astept deoarece e primul interviu, iar pe google gasesc doar exemple de intrebari pentru cei care deja au experienta sau au mai avut un loc de munca.

Răspuns Câştigător
| laSoledad a răspuns:

Indiferent de nivelul de experienta, sigur o sa te intrebe ce stii despre firma si de ce i-ai ales pe ei. Asta toti o fac. O sa te intrebe de ce vrei sa te angajezi deja (sa nu zici pentru bani). Apoi o sa te intrebe daca ai facut practica in domeniu sau voluntariat vreodata in viata ta (vor sa vada daca te-ai implicat in societate sau esti un tip de tanar lenes, dezinteresat). Iti poate pune cateva intrebari de nivelul tau din domeniul respectiv (nu ai precizat ce fel de firma e). Mai mult o sa-ti povesteasca ei despre ceea ce o sa faci pe postul respectiv. Daca nu iti spun ei, neaparat intreaba-i tu. Daca te arati interesat despre firma si joburile lor, te vor aprecia si o sa povesteasca ei mai multe pe mai departe.

Neaparat sa semnezi contractul individual de munca cu ei, sa nu accepti sa muncesti la negru, fiindca e in defavoarea ta. Contractul il vei semna la o data ulterioara, dupa interviu. Tot atunci iti vor comunica salariul. Nu e indicat sa vorbesti despre salariu la interviu, dar daca te intreaba ce asteptari ai, nu trebuie sa ai asteptari mari tu fiind fara experienta, dar poti sa le spui ca ai asteptari ca macar orele peste program sa fie recompensate in bani sau in ore libere, ca sa nu te considere un prost din start, pe care sa-l exploateze foarte usor. Fii serios si tu insuti. Raspunde normal, ca si cum ai vorbi cu parintii tai. Angajatorii se bucura sa vada tineri care vor sa munceasca si sa dea o mana de ajutor societatii, asa ca bafta! Fara emotii, ca deja daca te cheama la interviu, ai sanse mari sa iei jobul.

3 răspunsuri:
| laSoledad a răspuns:

In afara de buletin, nu-ti trebuie nimic. Sa nu mergi in pantaloni scurti sau blugi. Nu dau bine. Incearca niste pantaloni lungi si o camasa alba sau neagra, albastra. Decent si curat.

| laSoledad a răspuns:

Si neaparat documenteaza-te despre firma:
- ce domeniu de activitate are?
- de cand e in orasul tau?
- ce produce / comercializeaza?
- catre ce fel de clienti se adreseaza? persoane fizice firme?
- ce aspecte notabile / importante din trecut stii despre firma asta? gasesti pe site-ul lor la Istoric.
- ce proiecte deruleaza in prezent? asta afli de pe site-ul lor si din ziare.

| DanielIlie a răspuns:

Poartă te cât mai natural, nu încerca să pari altfel pentru că un interlocutor avizat te va simți și te va depuncta. Contează mult și vestimentația decentă. Despre pregătirea în domeniu, nu ai ce să mai schimbi sau să adaugi în ultima clipă. Decență și naturalețe, pe scurt... Multă baftă!