| Akaal a întrebat:

Salut, am o problema, acum cateva zile am gasit un loc de munca pe un site de recrutari, ca vanzator la o tabacherie, seful m-a contactat si m-a chemat la interviu, m-am prezentat, am discutat si a spus ca sunt potrivit pentru acest job, urma sa intru intr-o perioada de o saptamana in training, dupa care sa incep munca, a spus sa ii trimit o poza cu buletinul pentru a imi face contractul de munca, dupa 2 ore dupa ce i-am trimis aceasta poza, mi-a lasat un mesaj in care mi-a spus ca nu mai are nevoie de mine, a gasit pe altcineva, si nu mai raspunde la telefon.
Pentru siguranta mea vreau sa aflu, ce scamatorii imi poate face cu datele si poza buletinului, va rog sa ma ajutati.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are ce sa faca cu copia cartii de identitate. Oriunde se identifica trebuie sa prezinte CI in original, pe langa asta precis ca nici alte date nu corespund - varsta, infatisare, etc.

1 răspuns:
| Kron5tadt a răspuns:

De unul singur nu poate face ceva. Are nevoie de complicitatea cuiva de la banca, de exemplu, sau de la vreo firma de leasing. Cel mai indicat ar fi sa anunti politia.