| Jorgealx30 a întrebat:

Activez in sistemul penitenciar de vreo 3 ani de zile si am o dilema, in legatura cu un transfer...As dori sa ma transfer din Anp,in cadrul jandarmeriei sau politiei, MAI in speta.Este posibil acest lucru?

8 răspunsuri:
| PsyhoChild a răspuns:

Inainte de toate, de ce vrei sa faci asta? E grea munca acolo la penitenciar sau? Nu de alta dar vreau sa dau la agenți penitenciar în 2021 și sunt curios.
Referitor la întrebare, mi se pare că trebuie să activezi obligatoriu 5 ani în unitatea la care ai mers după absolvirea școlii

| Jorgealx30 explică (pentru PsyhoChild):

Nu neaparat ca e grea..Eu intentionez sa ajung in cadru Sas sau a unitatilor de interventie a jandarmeriei, e pur strict legat de actiune.Mascatii cum ii numeste toata lumea, doar cei din jandarmeriei si politie pot sa se perfectioneze deoarece au misiuni cu specific..Pe cand in sistemul penitenciar nu prea au ce sa faca si sunt folositi ca insotitori sau alte activitati.Si in sistemul penitenciar 12 ore cat esti la munca te rupi de exterior, esti ca si cum ai fi inchis cu ei, fara telefon fara nimic altceva dar nici prea multe nu ai de facut

| Jorgealx30 explică (pentru PsyhoChild):

Iar crede-ma ca diferenta intre salariile noastre si ale jandarmilor sau politistilor nu e extrem de mare...Si zic eu ca acolo ai mai multa libertate

| Jorgealx30 explică (pentru PsyhoChild):

Acum tine de tine ce preferi...Libertate si sa iesi in exterior sau sa stai inchis si sa te deconectezi

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jorgealx30):

Salut. "Nu da vrabia din mana pe (termen rasist la alegere) de pe gard". Lasand gluma la o parte, ce vreau sa spun este ca nu ar strica sa te gandesti de 2 ori inainte.
SAS suna bine, suna wow, suna a antrenamente in echipa pe plaja dimineata la 6, suna a disciplina la cel mai inalt nivel, forta si gandirea tactica... in principiu suna "corect".

Ceea ce nu se vede insa este legat de examen. Sper ca s-au mai schimbat "treburile" fiindca fara spaga si / sau relatii (baiatul lui X sau Y) nu aveai cum sa intri la SAS.

Studiaza problema mult mai bine dincolo de transferul intre ANP si MAI (care este posibil fara probleme).

| Jorgealx30 explică (pentru anonim_4396):

Am studiat-o stiu ce sacrificii impun aceste structuri speciale..Stiu la ce riscuri sunt expusi operatorii acestor structuri.Si in ziua de astazi, nu cred ca functioneaza relatiile si toate lucrurile astea ca oricum dai probe inainte, si esti obligat sa activezi minim 5 ani ca politist in teren. Daca unii prefera monotonia unui serviciu (penitenciar), eu unul vreau, sa fac ceva vreau, sa ma perfectionez.Nu sa ma plafonez ajungand un batranel "gardian", ca pana la firma de catering si agent de paza nu e mult

| Giulyana_Giuly_1991 a răspuns (pentru Jorgealx30):

Mai poti descrie putin cum e la penitenciara? as vrea sa dau si eu, insa, daca nu imo va placea, voi putea sa ma transfer la MAI?

| boldea a răspuns:

Ati aflat daca va puteti muta de la Anp la Mai?happy