| mystery00 a întrebat:

Buna seara, am 2 intrebari pe care as vrea sa le lamuresc clar.
1. La ce dai bacul la profilul economic?
2. Dupa ce termini liceul cu profil economic, ce facultate poti sa urmezi, si ce meserie poti avea cu facultate/fara?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

1. În primul rând, NU există "profil economic", sunt doar unele specializări ( aferente ) de la Liceul Economic!
Profilul corect/aferent este de "Servicii", iar specializările sunt :
"* Tehnician în turism
* Tehnician în administraţie
* Tehnician în activitaţi economice
* Tehnician în achiziţii si contractari
* Tehnician în activitaţi de comerţ
* Tehnician în hotelarie
* Tehnician în gastronomie
* Organizator banqueting, etc."!

La profilul "Servicii"/"Economic" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Matematică!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

2. Poţi să te înscrii la ORICE facultate doreşti!

NU contează ce liceu/profil/specializare ai absolvitwinking

| mystery00 explică (pentru bursuc001):

Multumesc, la fel si tie!

| bursuc001 a răspuns (pentru mystery00):

Cu plăcere happy

Mulţumesc şi euwinking