Întrebare recomandată | Ingotusm a întrebat:

Anul acesta voi sustine examenul de admitere la medicina, numai ca nu sunt sigur ce specializare sa aleg. Eu unul as vrea Stomatologie, dar toti din jurul meu imi spun ca nu este de viitor, ca ar trebui sa dau la Medicina Generala. Incearca, cumva sa imi dea de inteles ca nu o sa am reusita, cum ca imi trebuie cabinet personal daca vreau sa fac bani, cum ca si cu cabinet privat este greu sa iti faci un nume si sa ai clienti, cum ca daca ma angajez la privat primesc un salariu de nimic. Cine a terminat stomatologie, sau care are idee in domeniu, imi poate da niste detalii despre cum sta situatia cu medicii stomatologi? Poti face ceva cu aceasta facultate, sau nu?

17 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Faci ceea ce-ți place, succes!
Pa, pa.

| mgtow a răspuns:

Ciuleste urechile la nenea soferu' si bagate in stomatologie inveti si engleza in acelasi timp apoi cand ai terminat totul si ai licenta pleci in strainatate sa lucrezi la privat sau cu cabinet propriu si faci bani de le dai in bot la toti dusmanii.

| 4b a răspuns:

Deci lasa gura lumii...studentia e frumoasa dar medicina e grea; daca iti place, pune osul la bataie si vei avea un viitor frumoswinking

| cristimihailov a răspuns:

In Romania nu stiu exact cum este cu stomatologii. Dar in strainatate, stomatologia este una dintre cele mai smechere meserii. Pe langa medicina de specialitate.

| mixxjim a răspuns:

Nu exista nicio meserie, dar absolut nicio meserie care sa-ti asigure succesul categoric in viata. In orice meserie, ca e vorba de medici, de ingineri sau de instalatori sanitari, totul depinde de cat esti de priceput, de bun in meserie, dar si de noroc si de felul in care stii sa te descurci in viata. Ca esti medic, de orice fel, nu-ti da nicio garantie ca poti pleca din tara sau ca una sau ca alta, trebuie sa fii si bun sa te ia cineva din strainatate. Din pacate, si pentru medici, si pentru pacienti, stomatologia e considerata un lux cumva - medicii nu sunt integrati intr-un sistem de stat, precum cei de la medicina generala, nu prea li se deconteaza lucrarile prin sistemul de stat etc. etc. etc. Deci esti strict pe cont propriu de cand termini. Asta inseamna ca-ti trebuie bani, ca-ti trebuie o locatie cu vad bun, trebuie sa stii sa te si "descurci" sa gasesti aparatura si consumabile la preturi bune etc. Avand un vad bun depinde doar de tine cati clienti ai in functie de cat esti de bun. Vin la tine pentru o plomba banala, dar daca-mi cade dupa 3 zile sau ma doare si constat c-ai uitat sa scoti mesa din masea a 2-a oara nu mai calc pe acolo, si mai spun si altora ca nu esti bun. Deci poti face ceva cu conditia sa ai bani multi la inceput de investit, ca in orice alta afacere. Sa stai la capatul orasului s-astepti poate-poate se rataceste cineva prin cabinetul tau nu-ti aduce nici succes, nici bani, nici experienta profesionala. Stiu ca nu suna incurajant dar e bine sa fii realist, traim vremuri foarte grele, din pacate dorinta de a face ceva nu e mereu suficienta pentru a avea succes. Ca e de viitor sau nu nu cred ca se poate spune, oamenii vor avea mereu dinti care vor trebuie ingrijiti, deci aici nu ar fi grija prea mare happy

| ancaval a răspuns:

1. Ție îți place stomatologia sau nu? Chiar îți dorești asta?

2. Vrei să faci o meserie din placere sau pentru bani?

Dacă tu crezi că asta vrei să faci, atunci du-te și nu asculta de alții, fă ce îți place ție.

De ce să faci ceva ce zic alții? Poate nu-i ceea ce îți dorești tu și mai târziu o să-ți pară rău.

La medicină reușești doar dacă asta îi pasiunea ta.

Dacă ești împins de la spate de alții sau de banii atunci lasă-te de meserie, că pierzi 6 ani degeaba.

Numai bine!

| Ingotusm explică (pentru ancaval):

Imi place medicina, si mai ales stomatologia. Doar ca oriunde merg mi se spune ca exista si stomatologi care mor de foame sau care de-abia traiesc de pe o zi pe alta. Pana la urma nu pot sa pierd 6 ani si sa mor de foame sau sa ma chinui de pe o zi pe alta, vreau sa am si o satisfactie materiala nu numai morala, ca moralul nu imi plateste facturile.

| ancaval a răspuns (pentru Ingotusm):

Bun, te înțeleg.

Dentista la care mergeam eu câștigă bine. De la mine lua 1 million, de la altul 50 lei, de la altul 30 lei... depinde de lucrare.

Părerea mea, câștigă bine stomatologii.

Acuma, alegerea îi a ta. Dacă ști o limbă străină, poți pleca dincolo, ai un salar de toată frumusețea. Aici, îi România, nu te aștepta să o duci prea bine, indifferent de ce meserie ai. Poate pe viitor o să se schimbe lucruriile și o să fie mai bine, dar până atunci mai curge multă apă pe Mureș.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,se castiga chiar bine dar in strainatate si e imposibil sa nu iti gaesti de munca apoi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, poti face! si stomatologia e foarte buna! un oma are un singur ficat, o singura inima, doi plamani etc. in schimb are 32 de dinti! si daca n-o sa mai aiba dinti o sa aiba nevoie de proteza! si este o meserie banoasa!

| Dana211 a răspuns:

De ce sa nu fie de viitor? Mereu va fi nevoie de stomatologi. In plus de asta nu trebuie sa devii dentist neaparat, poti sa faci chirurgie buco-maxilo-faciala si atunci, mai mult ca sigur, nu o sa ai "un salariu de nimic". In plus de asta, nu stiu cine ti-a spus tie ca la particular se plateste prost, pentru ca nu e asa.
Daca asta iti doresti cu adevarat, asta fa si sunt sigura ca daca esti cu adevarat pasionat o sa fii un medic foarte bun si o sa iti faci clienti suficienti si bani ca sa ai propriul tau cabinet la un moment dat.

| BACKaLx a răspuns:

Eu zic ca e bine la stomatologie!

| boradan a răspuns:

Salve,te salvez pe o funda.
Deci, sotia este stomatolog, a cumparat un apartament la parter in centru din 10000 am facut tot cabinetul cu dotarii cu tot, ii adevarat ca eu am amprenta totala si am negociat cu mesterii cunostintele mele etc. (asta ca sa ai o idie)
merge stomatologia, tot cabinetul a fost facut din banii care-i castiga in cabinetul mamei, e posibil nu trebuie sa te sperii banii ii bagi pe rand, reusesti daca asta iti doresti! acum plecam in franta acolo incepe un salar de medic stomatolog de la 2500 si asta ca si colaborator nu angajat sa fi la dispozitia nu stiu cui! daca preferi sa fi angajat si sa iei spaga de la oameni...du-te la altceva.
Stoma nu are cum sa nu fie de viitor, cine poate inlocuii stomatologul? ba chiar mai mult, acum fiecare stomatolog face o specializare, endo, protetica, implanto, asa ca peste max 10 ani nu mai exista cab stomatologic ce clinica sau cabinete specializate
Multa bafta

| PynkLove a răspuns:

Baga-te pe stomatologie, cu medicina mori de foame mai degraba decat cu stomatologia laughing

| danielti a răspuns:

Alegi ce ati place si ce sti mai bine plss funda laughing)

| CosminRogoz a răspuns:

Stomatologie! Clar o să ai mult mai multe benficii ( cel puțin de ordin pecuniar ). Poți să citești și asta, poate te ajută :
http://ganduri.info/dezgust-frustrare-si-putina-dezamagire.html
Mare dreptate are, până la urma urmei nu știu dacă sunt 10 % care știu exact ceea ce vor să facă. În orice caz, nu alege Medicina Generală. Am cunoștințe și prieteni în domeniu și acum regretă foarte mult alegerea făcută în acest sens. La capătul opus, o duc "bine mersi" cu excursii cel puțin o dată pe an în locuri calde... Mulțumesc!

| Irene26 a răspuns:

Eu personal cred ca ar trebui sa faci ce iti place, sa mergi la serviciu de placere nu sa fii obligat si constrans din cauza banilor gen " frate ma duc acolo sa se iau mai multi bani ", intr-adevar majoritatea mizeaza pe chestia asta, dar de ce sa nu faci ceva ce-ti place si sa castigi si bani in acelasi timp? Si daca dai la medicina generala tot iti trebuie timp si bani ca sa ajungi recunoscut iar stomatologia e la fel de cautata ca si oricare alta slujba din domeniul medicinei. Daca asta iti doresti sa faci si ti-ar place eu cred ca o sa reusesti ca stomatolog indiferent de piedicile pe care ti le pun altii. Daca te descurci si o faci cu placere crede-ma ca o sa reusesti happy