| AuricaMircica155 a întrebat:

Buna seara.
As dori o parere.
Sunt angajata din luna septembrie la o firma cu contract pe perioada determinata (prima data am avut 1 luna, iar apoi s-a prelungit cu 3 luni, iar apoi iar cu 3 luni, urmează sa expire pe 4.04 acum). Acestia au oferit la inceput un salariu, iar ulterior mi s-a marit cu 200 RON. Cand mi-au reinnoit pe 4 ianuarie, mi s-a spus ca toti de pe postul meu vor avea același salariu si ca mi se vor lua cei 200 lei ajungand la salariu initial!
Acum ei angajeaza oameni noi, iar salariu din anunt este mult mai mare decat al nostru cei mai vechi (de 6 luni) iar pe ei tot noi trebuie sa ii invatam! Adica cei noi au salariu mai mare si noi vechi salariu mai mic si muncim de 2 ori sau mai mult decat ei! Nu inteleg logica...
Ce parere aveti?

2 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Logica e ca sunt imbecili... la mai multe nivele
1. angajatii stiu ce salariu au ceilalti angajati, asta e o aberatie, dpdv al firmei (al firmei da, dar NU dpdv al angajatului, care ar trebui sa aiba dreptul sa stie cat primesc ceilalti care fac aceeasi munca, ca si el, insa deh, asta e viata)
2. dupa asta TOTUSI dau salariu mai mare noilor angajati, care iar e o aberatie, pentru ca vechii angajati se vor simtii in mod SIGUR revoltati

ar trebui sa renegociezi salariu cu cel putin 1/3 mai mult decat noii angajati, iar daca nu le convine sa pleci, eventual sa va uniti toti angajatii mai vechi si sa plecati toti odata
altfel, cand te vede ca nu pleci cu toate ca se rahateste pe tine, o sa ti-o traga si mai rau, NOOOOO SHlT!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa iti micsoreze salariul ar trebui sa semnezi o alta foaie prin care esti de acord.
Orice marire de salariu sau micsorare in cazul tau se consemneaza prin acte aditionale care atesta modificarea de salariu.
Din punctul meu de vedere ceea ce ti se spune este o aberatie si nu trebuie sa o accepti doar prin vorbe.
Modificarile salariale nu sa fac pocnind din degete ci prin semnari de documente oficiale.
Orice salariu se negociaza, nu exista o regula prin care toti salariatii sa fie la acelasi nivel, de altfel nici nu exista, unul castiga mai mult, altul mai putin, in functie de experienta, vechime, etc.