| Cordolian0 a întrebat:

Buna tuturor. Vreau niște păreri si răspunsuri in legatura cu sarcina in Germania. Mai pe îndelete prietena mea a ramas gravida (am facut test si a
rezultat pozitiv ) si deocamdata lucrează ca angajată dar cu contract pe perioada "determinata". Prin asta vreau sa spun ca pana acum in prezent are 11 luni lucrat ca angajată si doar in luna iulie cat prin 20 iulie ar avea 1 an lucrat. Tin sa mentionez ca contractul ei a fost prelungit acum o lună și e valabil pana in februarie 2021. Ea deja are greturi si dureri usoare de sani, si e gravida de o lună, daca ar mai lucrat încă pana in 20 iulie ar însemna că deja va avea 1 an lucrat,dar tin iar să mentionez ca lucrează în spital si acolo lucra cu diferite substanțe dăunătoare sarcinii, plus ca in spitale e sub riscul multor boli. Ce vreau eu sa va intreb e ca daca as merge la medic acum să îi spun care e situatia si ar trimite-mi direct in concediu maternal din cauza a multor riscuri ce sunt in spital si ca ar putea pierde copilul. Dar asta ar însemna că nu are 1 an lucrat si nu stiu daca ar mai primii din partea firmei salariul său de la casa de asigurări (aok) in continuare bani ca să ne putem descurca. Va rog ce-i care stiti cate ceva daca v-ati putea ajuta. Multumesc

2 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Adresați-vă la Ambasada României și cereți ajutorul juridic pentru această problemă! Legislația fiecărei țări este diferită!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa se duca imediat la medic sa-i spuna ca e gravida, sigur va primi concediu prenatal platit si sa-i spuna ca ii e rau. Sa-i spuna si unde lucreaza.