| Mihaella49822 a întrebat:

Sunt angajata, dar cu perioada determinata pe 3 luni, dupa acele 3 luni care au fost pana in dec, mi-au prelungit din nou dar pe perioada determinata de 3 luni, iar in martie expira si presupun ca tot pe 3 luni va fi.
Daca voi continua acolo, exista o limita pentru aceasta perioada? Determinata? Cat timp ma pot tine pe perioada determinata? Eu as dori un loc de munca stabil..nu sa stau cu frica ca dupa 3 luni sunt data afara

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului muncii, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 82.(1) Prin derogare de la regula prevăzută la art. 12 alin. (1), angajatorii au posibilitatea de a angaja, în cazurile şi în condiţiile prezentului cod, personal salariat cu contract individual de muncă pe durată determinată.
  (2) Contractul individual de muncă pe durată determinată se poate încheia numai în formă scrisă, cu precizarea expresă a duratei pentru care se încheie.
  (3) Contractul individual de muncă pe durată determinată poate fi prelungit, în condiţiile prevăzute la art. 83, şi după expirarea termenului iniţial, cu acordul scris al părţilor, pentru perioada realizării unui proiect, program sau unei lucrări.
  (4) Între aceleaşi părţi se pot încheia succesiv cel mult 3 contracte individuale de muncă pe durată determinată.
  (5) Contractele individuale de muncă pe durată determinată încheiate în termen de 3 luni de la încetarea unui contract de muncă pe durată determinată sunt considerate contracte succesive şi nu pot avea o durată mai mare de 12 luni fiecare."

| GabiDumitrescu a răspuns:

In martie nu semna din nou pe 3 luni. Cel mai probabil fac magaria asta ca in caz de ramii insarcinata sa poata sa scape de tine fara sa o faca ilegal...

| RoCkKiD a răspuns:

Perioada se refera la contractul de munca nu la postul ala. Singurul mod in care poti afla daca sunt dispusi sa iti faca pe perioada nedeterminata este sa intrebi altfel o sa continue asa pana cand te saturi tu sau nu vor mai avea envoie de acel post.

Pune-te sa iti cauti alt job sa stii de o treaba.

| 70gabriela70 a răspuns:

Buna
Conform codului muncii:
Art. 84. [durata si incetarea contractului individual de munca pe durata determinata]
(1) Contractul individual de munca pe durata determinata nu poate fi incheiat pe o perioada mai mare de 36 de luni.
(2) In cazul in care contractul individual de munca pe durata determinata este incheiat pentru a inlocui un salariat al carui contract individual de munca este suspendat, durata contractului va expira la momentul incetarii motivelor ce au determinat suspendarea contractului individual de munca al salariatului titular.

| Mariarobertina300000000 a răspuns:

Cred ca cel mai mult te poate tine cineva in jur de 3-6 luni, poate ai timp sa dovedesti calitatiile tale...