| EugenGA5 a întrebat:

Buna seara, as vrea sa știu dacă in cazul astigmatismului (-0, 5 si +0, 5) pot avea ochelarii la mine in momentul in care sustin examinarea oftalmologica si dacă trebuie sa ma prezint cu reteta ochelarilor (port ochelari din 2021, iar pe reteta ochelarilor scrie si dioptriile). La examen esti examinat cu aparatul sau trebuie sa citești doar literele de pe tabel?

Răspuns Câştigător
| Vântulalb a răspuns:

Trebuie sa ai ochelarii la tine. De reteta veche nu este nevoie.
Intai vei citi si apoi medicul va testa fiecare ochi in parte cu aparatul.

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Trebuie să ai la tine ochelarii. Nu și rețeta.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Data trecuta cand ti-a fost facuta examinarea dormeai, sau ce? Un consult cum trebuie include si cititul de pe tabel, si examinare cu 1-2-3-cit mai multe aparate, si e DE PREFERAT sa ai la tine reteta anterioara. In cel mai rau caz, ar trebui sa iti poata masura dioptriile ochelarilor pe care ii ai. Sfat de milioane: NICIODATA, dar NICIODATA, sa nu te duci la shopuri de alea pentru ochelari unde ai consultatia "gratuita". Stiu cazuri fara de numar in care unor oameni fara probleme li s-au bagat pe git ochelari. Alea sunt niste buticuri nenorocite a caror unic scop e sa vinda ochelari, iar aia care fac "consulturile", in cele mai multe cazuri doar optometristi, NU MEDICI OFTALMOLOGI!, sunt platiti cu bonus in functie de vinzari, deci pe ei ii intereseaza doar sa iti bage pe git niste ochelari cit mai scumpi.

| EugenGA5 explică:

Buna ziua*, scuze.