| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, care este diferenta dintre un ofiter de politie si un agent? Ce face unul si ce face altul? E greu la scoala pentru agenti? De ce ai nevoie pentru a fi admis?

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ofiterul de politie este un grad superior agentului. Fiecare au atributiile lor. Ar trebui cateva zile sa le explice cineva. In mare masura agentii fac munca de teren iar ofiterii cea de birou. Sunt insa si situatii inverse. De exemplu: la documente secrete este un agent si sta la birou iar ofiterul criminalist face munca de teren. De ce ai nevoie sa fii admis? De sanatate fizica si mentala, de carte si un pic de sport. Dai niste examene si daca reusesti, gata. Important este momentul si unde. De exemplu anul asta au luat si din surse externe. Alte ori trebuie sa dai la scolile si Academia de politie.