| numesiprenume0 a întrebat:

Bună seara! Cum ar fi mai avantajos pentru angajat, sa ii fie mărit salariul sau să i se ofere câteva sporuri și să rămână cu același salariu? Dar pentru angajator cum ar fi mai avantajos? Ofer funda!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca sporurile sunt permanente nu exista nici un avantaj fata de marirerea salariului, angajatorul va cheltui aceeasi suma cu salariul brut si angajatul va primi acelasi salariu net.
Doar daca sporurile nu sunt permanente atunci salariatul este in avantaj daca i se mareste salariul si angajatorul va fi in dezavantaj, platind o suma mai mare drept salariu brut.

| Violleta2022 a răspuns:

In ambele situatii tu platesti impozi pe salariu la banii pe care ii iei, indiferent ca ti s-a marit salariul sau i s-au adaugat sporuri.

| Brizbriz a răspuns:

Dude, chiar nu e evident?!?
sporurile se aplica luna asta, luna viitoare, ciocu' mic ca iei nimic

| mi25 a răspuns:

Marirea salariului. Sporurile se acorda in anumite situatii, pe categorii de locuri de munca, pot fi temporare si se acorda in functie de prevederile legislatiei in vigoare. Nu se pot acorda sporuri dupa bunul plac al angajatorului.