| lSarcastiquel a întrebat:

Bună seara, îmi doresc sa dau la Facultatea de Drept din Bucuresti, dar nu stiu daca reusesti sa faci ceva cu ea fara a avea pe cineva avocat/judecator. Eu una sunt dispusa sa invat in cei patru ani cat sa dau la inm sau barou dar nu stiu daca voi reusi in detrimentul celor care au deja un mic ajutor.
Voi ce credeti? Cat de greu se intra la inm, cat de grea este facultatea? Mai conteaza daca inveti pe branci sau acum totul se rezuma la "relatii"?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La ce te ajuta pe tine sa ai pe cineva avocat sau judecator?
Ca si ei sunt angajati la randul lor!
Nu stiu la ce fel de ajutor te referi, poate ne explici!

| lSarcastiquel explică (pentru Violleta2022):

Din cate am inteles, dupa ce termini facultatea si daca vrei sa dai mai departe sa iesi avocat/judecator/procuror, vei avea nevoie de un avocat sau cine care sa te indrume, ca sa capeti experienta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru lSarcastiquel):

Ca avocat, să zicem, dar se caută, sunt firme care îți plătesc și taxa către barou în anii de stagiatură.
Ca judecător / procuror, de ce ai avea nevoie?

| Donsavas a răspuns:

Sunt si alte profesii in domeniu. Ai de unde alege: mediator, executor judecătoresc, grefier, profesor universitar, specialist în insolventa.

| Yurisa a răspuns:

Exista multe domenii precum drept comercial, bancar, poti lucra in finante, poti lucra pe partea civila unde se castiga bine. Sunt multe laturi, nu ai nevoie de relatii
Trebuie sa inveti si sa fii responsabil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal că se poate.