Întrebare recomandată | alx15 a întrebat:

In ce domenii se castiga in Bucuresti 2000-3000 de lei? Astept un raspuns.

Răspuns Câştigător
| Robert_Eduard_1994 a răspuns:

Se castiga bine in domeniul IT si informatica salari-ul cel mai mic e de 500 euro si daca esti foarte bine specializat poti ajunge chiar si la 3000 euro. FUNDA?

26 răspunsuri:
| AndreiMarin499 a răspuns:

Sofer de camion, inginer și de sigur menerge.

Răspuns utilizator avertizat
| oprescudorin11 a răspuns:

Daca e vorba de castig pe an, poti sa te duci la Vaslui!
Poate si mai mult daca si furi (tacit).
Daca vrei sa te faci judecator corupt sau militian sau procuror corupt, nici nu poti numara banii!
Dar ii poti masura cu SUBLERUL! Daca stii ce e ala, sau cu Cantarul! Mai degraba!

| octa2021 a răspuns:

Mecanic,dar daca esti bun ajungi si la 4000 de lei, fără să exagerez

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt foarte multe joburi in Bucuresti in care castigi peste 2000ron

Răspuns utilizator avertizat
| Cipr3y09 a răspuns:

Mecanic auti

Răspuns utilizator avertizat
andreia67
| andreia67 a răspuns (pentru Decxster):

Cum sa nu te descurci o persoana cu 3000 lei? Te descurci chiar si daca ai chirie de platit. Daca ai locuinta proprie se descurca chiar si 2 persoane cu banii astia.

Răspuns utilizator avertizat
andreia67
| andreia67 a răspuns (pentru Decxster):

Serios? Probabil ca 95% din bucuresteni castiga mai putin de 6000 lei/membru de familie. De unde luati fratilor datele astea?
P.S. Eu am 1700 net pe luna (m-am angajat in iunie 2015 cu 1500) + o prima de Craciun si una de Paste cumulat aproape inca un salariu). 80% din salariati castiga sub 2500 se adauga cel mult bonuri de masa.

Răspuns utilizator avertizat
andreia67
| andreia67 a răspuns (pentru Decxster):

Da. Am pus deoparte cam 1000 euro/an, vacantele m-au costat cam tot pe acolo deci sa zicem ca daca renuntam la economii mi le permiteam si pe alea. Dar nu asta era intrebarea. Salariile in Bucuresti sunt cel mult cu 20-30% mai mari fata de media pe tara iar cheltuielile tot alea sunt ca nu e un oras asa de scump. Un abonament RATB pe toate liniile e 50 lei, unul pe metrou 70, un bilet RATB 1.30, un bilet metrou 2.50. Mancarea si utilitatile tot atat costa ca oriunde in tara, ba dimpotriva ai de unde alege si un om destept cumpara cand e la promotie. Daca ai casa ta scapi de chirie. Masina pentru oras nu iti trebuie, eu ma descurc perfect si fara, oricum trebuie sa fii masochist si sa nu-ti fie mila de bani sa conduci in Bucuresti. Cu RATB-ul faci cam tot pe acolo dar macar nu-ti oboseste stangul pe ambreiaj, poti sa dormi sau sa stai pe telefon, etc. Cat despre joburi ce am vazut afisate pe stalpi se invart intre 1500 + bonuri si 1700+ bonuri. Nu e chiar atat de usor de gasit de lucru cum se spune, cu o diploma te cam stergi la dos daca nu ai experienta, mai degraba trebuie noroc, astia sunt singurii care m-au chemat la interviu si m-au si angajat din prima. Poate era mai simplu daca aveam 24 de ani nu 48 si nu eram femeie trans, dracu stie.

Bula
| Bula a răspuns:

In constructii poti castiga atat, mai ales daca ai si calificare.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Decxster):

Jumatate de Bucuresti traieste din salarii de sub 3000 lei si tu zici ca nu te poti descurca?

andreia67
| andreia67 a răspuns (pentru suntserios):

Ce jumatate, cred ca 80%.

| RainmakerX a răspuns:

IT
Intereseaza-te de cursuri gratuite sau platite *daca iti permiti* si ai sanse mari de reusita.

| FaraNumePls a răspuns:

IT, mecanic auto

| sofisis a răspuns:

2000-3000 de lei nu este un salariu mare. Un lucrator comercial la un hipermarket ajunge la putin peste 2000 lei cu tot cu bonurile de masa. So...

andreia67
| andreia67 a răspuns (pentru sofisis):

Doar la Lidl am inteles ca se ofera 1800 lei + bonuri dar se cere experienta prealabila in domeniu. In rest nu prea cred. Problema care o spuneam e ca nu e asa de usor sa te angajezi cum s-ar crede. 2000 e un salariu mediu, 3000 e deja un salariu mare.

| sofisis a răspuns (pentru andreia67):

Eu stiu in Cora pe cineva care s-a angajat acum 2 luni. 1800 + bonuri de masa.
Da, nu stiu. Cred ca e greu. Din fericire nu stiu prea multe despre job-urile astea. Dar sa stiti ca 2000 lei chiar nu e ceva de neatins. In majoritatea domeniilor ajungi la 2000 lei.

andreia67
| andreia67 a răspuns (pentru sofisis):

Problema e ca nu stiu daca angajeaza pe oricine. Eu am aplicat inclusiv pe posturi de genul in 2015 si nu am primit niciun raspuns. De fapt nu am primit niciun raspuns de la toti angajatorii -1, ala la care lucrez acum.

| sofisis a răspuns (pentru andreia67):

Da, asta nu stiu ce sa zic. Discriminarea oricum e la ea acasa in Romania.

andreia67
| andreia67 a răspuns (pentru sofisis):

Ai spus un foarte mare adevar.

| Adiadictie a răspuns:

Asistenta spirituala