| Viorelaa26 a întrebat:

Buna seara. La concediu este legal sa iti socoteasca si zilele de weekend sau zilele libere de la stat?

12 răspunsuri:
| Angelsergiuboy a răspuns:

NU

| Viorelaa26 explică (pentru Angelsergiuboy):

Si cum se procedeaza cand patronul face asta? Practic e un abuz.

Răspuns utilizator avertizat
| Lioana a răspuns:

Doar zilele lucratoare se considera zile de concediu.

| helpforyou a răspuns:

Desigur ca nu. Doar zilele lucratoare.

| IceRope a răspuns:

Este abuz. Fă o sesizare, dar nu la ITM. Fă-o online, direct aici: https://www.inspectiamuncii.ro/petitii-si-sesizari
Altfel, riști ca patronul să aibă niste amici pe la ITM și să se ascundă măgăria sub preș. Ai grijă să ai probele necesare. Escrocul ăla va fi sancționat exact așa cum merită. Succes.

| Viorelaa26 explică (pentru IceRope):

Sigur nu se dau informatii despre reclamant? Mentionez ca este intr-un partid si are relatii. Pe asta se bazeaza escrocii din ziua de azi.

| IceRope a răspuns (pentru Viorelaa26):

Tocmai de aceea am spus că trebuie să faci sesizarea direct la Inspecția Muncii, care este organism central, nu teritorial. Va știi despre cine este vorba, nu nu va mișca un deget. Nu vor risca un proces pe care știu sigur că îl vor pierde, plus chestii prin mass-media, din cauza unui nesimțit local.winking

| Viorelaa26 explică (pentru IceRope):

Scuza este urmatoarea ca se ponteaza si zilele de weekend pentru ca sunt 21 de zile de concediu iar noi primim 24 de zile.
Daca lipsesc o zi in weekend mi se opreste zi de concediu.
Mentionez ca lucrez 6 zile.din 7.

| IceRope a răspuns (pentru Viorelaa26):

Este o scuză cretină scoasă de un "jmeker". Motivul nu stă în picioare sub nici o formă. Reclamă-l.

| Ciprian09 a răspuns:

Eu când iau concediu de odihna, iau pe o anumita perioada de timp, bineînțeles îmi ia în calcul, și weekend uri! Dar presupun ca partea cealaltă de gard este alta mâncare de peste!

| Madalin543 a răspuns:

Salut,este abuz zilele de weekend sunt date de stat. in caz contral este abuz si poti sa faci o plangere. O data ce ai luat concediu tie iti calculeaza doar zilele de la Luni - Vineri fara sambata duminica. O seara frumoasa