Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

E legal ca angajatorul sa retina 2 zile de concediu, pentru. zilele de 24 si 31 dec., declarate libere de guvern?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Zilele de 24 si 31 decembrie au fost declarate zile libere, prin HG, numai pentru bugetari. S-a mai spus ca si cei de la privat de pot acorda prin intelegere intre patron si salariati.
Se pare ca la angajatorul respectiv s-au inteles sa acorde zilele respective dar numai ca si concediu de odihna.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

In zilele de 12 si 19 nu se poate recupera, pentru. Ca nu e productie.
Prin urmare unde ma pot adresa pentru insistenta nejustificata a angajatorului?
Sector bugetar, la stat.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este vorba de nici o insistenta a angajatorului, este o hotarare a Guvernului Romaniei, care trebuie respectata de toate institutiile/organele bugetare.
Daca vrei sa ataci ceva atunci va trebui sa ataci in contencios administrativ HG nr. 1123/2012, actiunea se introduce la Curtea de Apel in circumscriptia careia ai domiciliul.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Pai si e vina mea ca nu se recupereaza pe 12 si 19? E clar ca nu se poate aplica recuperarea pentru anumite domenii. Atunci ii voi faca o cerere pentru zilele de 12 si 19, dar nicidecum...

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Si tu crezi ca iti va aproba cererea? Si vei fi privit bine daca nu vrei sa respecti o decizie a sefului?

| zdrangoi a răspuns:

Executivul a aprobat un proiect de hotarare pentru stabilirea zilelor de 24 si 31 decembrie 2012 ca zile libere (numai pentru bugetari).
Potrivit aceluiasi document, cele doua zile vor fi recuperate in data de 12 si respectiv 19 ianuarie 2013.
In concluzie nu sunt libere, se vor recupera.
Daca nu se recupereaza, e firesc sa se considere zile de concediu.

| LolaLollita a răspuns:

Zilele de 24 si 31 decembrie sunt libere doar pentru bugetari, nu si pentru cei ce lucreaza la patron.

| manke a răspuns:

Zilele de 24 si 31 decembrie au fost declarate zile libere doar pentru bugetari. Aici e lista cu zilele libere pentru toata lumea: http://zilelibere.com/.

| gratian a răspuns:

Nu

| alexandru0000 a răspuns:

Da e legal