| mikaguapa a întrebat:

M-ar interesa posturile din sursa externa in cadrul politiei, am inteles ca sunt niste legi de invatat, dar nu stiu de unde as putea sa le invat. Exista vreo culegere ceva?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Gasesti toate legile pe internet, in mai multe locuri, dar n-are rost sa incepi invatatul, fara a sti pentru ce post vei da concurs si bibliografia necesara. De ex. vor fi legi diferite pentru incadrarea in politia rutiera sau politia economica, etc.
In primul rand va trebui sa te interesezi la IPJ din judetul tau, la compartimentul de resurse umane, ce posturi se vor scoate la concurs, apoi sa-ti alegi postul pentru care vrei sa concurezi si apoi sa soliciti bibliografia si sa te apuci de invatat.

| mikaguapa explică (pentru Ioandelasal):

Aa, am inteles. Multumesc mult, chiar luni o sa merg la IPJ.