| Andreea19Alina a întrebat:

Buna seara.Ma aflu in ultimul an de liceu si sunt intr-un impas:acela de a-mi alege facultatea la care urmeaza sa studiez.M-am gandit ca mi-ati putea raspunde la cateva intrebari,iar acela ar fi :
-Cum v-ati deciz asupra facultatii la care ve-ti aplica?
-Mi-am dorit sa aplic pentru facultatea de medicina, insa sunt la un liceu cu profil tehnologic(unde nu se fac ore precum biologie, chimie si fizica) ceea ce ma dezavantajeaza.Intrebarea este:Ai nevoie la medicina de cunostinta in aceste domenii?
-Cat la suta din intrebarile din admiterea care se da la medicina sunt intrebarile din acea carte,,teste anatomie-grila",adica daca invat acele intrebari cu raspunsurile aferente,exista posibilitatea sa pot intra?
-Cat de mult se invata la medicina? Am invatat constant in timpul liceului insa nu vreau sa fiu supusa unui stres emotional puternic sau sa nu mai am timp liber,sunt atatia ani de studiu.
-In afara de facultatea de medicina, care este cea mai buna facultate unde s-ar putea gasi locuri de munca dupa terminarea acesteia?
-Imi puteti recomandat facultati bune in Iasi?
-Ce parere aveti despre FEAA? As putea sa aplic si acolo...
Imi pare rau ca am pus atatea intrebari, insa sunt foarte confuza si nu sunt lamurita.Va multumesc anticipat.

1 răspuns:
| iepurascufundita a răspuns:

La medicina cam ai nevoie de biologie, chimie si fizica pentru ca mai mult materiile astea le studiezi si nu stiu cat de mult te poate ajuta acea carte de teste sti ca de cele mai multe ori nu-ti poca numai grila ci si intrebari pe jumatate completate, ar fi cel mai bine sa te orientezi la o facultate care sa te avantajeze