| Cosmin183M a întrebat:

Buna seara ma numesc cosmin si am 17 ani si sunt la liceu cum pot sa ajung la infanterie terestra?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In functie de ce vrei sa fii (soldat, subofiter sau ofiter), dupa terminarea liceului cu diploma de bacalaureat, sunt 3 posibilitati:
1.Angajare ca soldat profesionist.
2.Intrarea la o scoala de subofiteri.
3.Intrarea la Academia Fortelor Terestre.

| Cosmin183M explică (pentru Ioandelasal):

Dar fara bac se poate? sa faci misiuni?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Cosmin183M):

Fara bacalaureat te poti angaja doar ca soldat profesionist, pentru aceasta se cer doar 10 clase. Te poti interesa la Centru militar din judetul tau.

| DavidoffUser a răspuns:

Daca chiar esti serios si vrei sa ai o cariera in armata romana, te felicit!

| Cosmin183M explică (pentru DavidoffUser):

Chiar sunt Foarte serios numai ca ar fi o problema este bacu! Cum sa va spun eu sunt mai diferit fata de alti mie nu imi plac sa ma duc in cluburi sau deaste sau sa fumez si sa beau nu frate mai bine stau in casa ma uit la un film linistit si gata sau decat sa imi iau tigari mai bine manac de bani aia! Aste e parerea mea