| RobyPrizrak a întrebat:

Buna ziua! Cum as putea sa ajung lunetist? Stiu ca trebuie sa fiu in infanterie prima data dar nici acolo nu stiu cum sa ajung. Mai am 2 ani de liceu insa nu liceu militar. Imi puteti da niste sfaturi?

6 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Îți pot da eu un sfat: nu-ți alege cariera bazându-te pe lucruri care-ți plac în jocurile video.

| RobyPrizrak explică (pentru johnnny123):

Stiu. Multumesc de sfat. Nu ma iau dupa jocurile video sau dupa filme. Insa as vrea sa fac armata. Dar ce ar trebui sa stiu si sa fac pentru a reusi?

| johnnny123 a răspuns (pentru RobyPrizrak):

Ești sigur că nu te iei după jocuri video și filme?

Ai analizat cu adevărat cum este în realitate să stai trei zile cu o pușcă între niște dărâmături și să omori oameni?

| RobyPrizrak explică (pentru johnnny123):

Stiu in mare parte ce implica un astfel de" job". Incep sa invat lucruri noi despre acest lucru.

| johnnny123 a răspuns (pentru RobyPrizrak):

Păi tocmai ai spus în întrebare că nu știi nici măcar care este primul pas pe care trebuie să-l faci în direcția aia.

Așadar, ce te face să crezi că știi "în mare parte ce implică un astfel de job"? Cum poți să știi "în mare parte" ceva despre care nu știi mai nimic?

Este ca și cum ai spune că știi în mare parte ce implică jobul de astronaut, dar nu știi de unde trebuie să începi ca să devii astronaut.

Afirmația corectă nu este "știu în mare parte" ci "știu extrem de vag niște lucruri foarte generale."

| RobyPrizrak explică (pentru johnnny123):

M-am exprimat gresit. Ma refer ca stiu ca acest job este dificil si necesita multe lucruri dar nu stiu cum as putea aplica la asa ceva