| Elena_Maria_1993 a întrebat:

Buna seara,TPU! Am si eu o intrebare legata de facultatea de drept,aceasta fiind : dupa ce termin facultatea si Masteratul,intru direct,, pe meserie" sau mai trebuie sa fac niste cursuri dupa aceea? De acursul Masteratului voi avea salariu? Eu vreau sa devin judecator! Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pana ajungi judecator va trebui sa reusesti si sa absolvi Institutul National al Magistraturii. Pe timpul acestuia esti platit, ca auditor in justitie. Dupa absolvire urmeaza un stagiu de 2 ani, in care ai calitatea de judecator stagiar, la fel esti platit, apoi trebuie sa sustii si sa reusesti la eamenul de capacitate si apoi esti numit in functia de judecator.
Detalii gasesti in L.303/2004, cu md. si compl. ulterioare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Citisem greșit, de 2 ani e.
4 ani de INM acum.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Citisem greșit, am editat. laughing

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu este nevoie sa faci alte cursuri!--- poti participa la concursul de admitere in magistratura dupa finalizarea studiilor juridice de nivel universitar.