| spaimaspaima a întrebat:

Buna seara TPU ` O intrebare doar pentru persoanele care lucra in domeniul de barman / ospatar si care cunoaste in mare parte amndoua joburi in mare, Vreau sa stiu care dintre ele sunt mai bine platite si la care credeti ca se face tips mai mult si care e mai cautata pentru ca vreau sa stiu ce curs sa fac ospatar sau barman. amndoua mi-ar place dar as opta pentru barman, Multumesc. Funda `

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ospatarii primesc bacsis mai mult.

Nota: corect se spune: lucreaza, nu lucra.

| CristianaCrissPinka2002 a răspuns:

Ospatarii sunt mai cautati, dar la barbani poti primi mai multa spaga(adica primesti si la ospatar doar daca arati bine si e un baiat care te crede frumoasa si iti da bani, in cazul fetelor, iar in rest la ospatar unii nu isi mai vor restul). Eu nu prea am auzit sa se caute barbani, adica se cauta dar flarte putin, iar in rest de ospatari da, adica cu cati mai multi cu atat mai bine. Asta e ce stiu, sper ca iti este de folos

| Raluca199427 a răspuns:

Barman : mai putin stres ( nu umbli in toate partile si nu trebuie sa ti minte la care masa ai comanda nr.X ), nu ai bacsis poate asa mare. Dar daca esti barman intr-un local unde nu sunt ospatari ci e servire la bar atunci poate faci.

Ospatar : Trebuie sa stii toate comenzile care unde sunt, sa fi indemanatic si sa stii cam tot ce se serveste la bar si bineinteles poti face bacsis frumusel big grin