| ViolaTM a întrebat:

Spre ce meserii se poate duce un om care nu vede aşa bine. Şi nu poate lucra migălos.
Mecanicii trebuie să aibă vedere bună?
Nu poate vânzător că nu vede la casă.
Are vedere de 40%.
Deci.
Finisor construcţii?
Mecanic?
Sigur nu electrician, nu?
Nu are carnet.
Ce naiba poate?
Pensie nu primeşte că e apt de lucru cu vedere de 40%.
Ce să facă?
Eu m-am gândit ca mecanic de locomotiva sau vatman. Şi dacă există posibilitatea de a trece printr-o comisie cum că poate conduce cu lupă electronică in board. Totuşi ăla e pe o linie nu prea are ce să greşească. Ce să facă?
Cineva de la transporturi comune mă poate lămuri?
Sau orice job credeţi

Răspuns Câştigător
| Peridava a răspuns:

Exact mecanic de locomotiva sau vatman, NU poate. Trebuie sa vada foarte bine traficul. Are in spatele sau, viata a zeci/sute de oameni. Nu i se va permite.
Dar ce varsta are? Ce scoala are?
Pentru o astfel de persoana ar fi indicat un loc de contabil, sau in invatamant, educator...

| ViolaTM explică (pentru Peridava):

Are 24 de ani. 12 clase. Bac. Da ai dreptate în învăţământ ar putea. Plus că vorbeşte limbi străine dar nu îl susţin părinţii şi ce, va face în anii de facultate. În construcţii?
Că totuşi, trebuie să fie altceva.
Un modul de pedagogie, pe o limbă străină se poate face şi intr-un an. El vorbeşte Engleza de mic. Tre să caut. Şi îi spun. Ai dreptate

| Peridava a răspuns (pentru ViolaTM):

Perfect! Succes.

13 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Maseur
Bucătar/pizzar/shaormar etc
Chelner
Instructor Fitness
Kinetoterapeut
Paznic

| Violleta2022 a răspuns:

Ca mecanic de locomotiva sau vatman este imposibil sa fie acceptat un miop, ca este interzis sa pui viata oamneilor in pericol, cu un asemenea sofer.
Nici macar nu va fi accepatat la scola de soferi cu asemenea miopie, deci, imposibil sa ia vreodata un asemenea job cat va trai.
Trebuie sa intelegi ca, in trasport, in electricitate sau ca mecanic, nu va fi niciodata acceptat, fiind imposibil sa lucreze vreodata in aceste domenii, dat fiind problema majora cu vederea.

Cu vederea afectata 40% poate lucra cu succes la" gradini si sere. Acolo nu ai nevoie de ochi de soim, ca sa vezi sa uzi niste plante, sau sa smulgi iarba,
La sapa, iarasi este munca fizica, unde nu-i nevoie sa vezi perfect.

| Lioana a răspuns:

Muncile de precizie necesita vedere buna iar cea de mecanic de locomotiva e de foarte mare responsabilitate. Are in mana viata a sute de oameni. Nu e chiar asa usor precum pare. Tu spui ca trenul merge pe linie dar daca nu e condus bine poate iesi de pe linie. Si apoi sunt macazuri unde trebuie sa vada la fix cand trebuie sa treaca pe alta linie.
S-ar putea orienta spre joburi in care e importanta vocea: profesor, predicator, agent de vanzari...

| mi25 a răspuns:

Sa te spele pe tine? Cum poti raspunde atat de idiot. Si mai zici ca esti si femeie.

| Raducons a răspuns:

Cred ca mecanic poate sa lucreze dar si electrician de joasa tensiune,

| Gaby212 a răspuns:

Daca e bun la limbi straine s-ar putea angaja la un birou de traduceri...Ar avea nevoie de un atestat in acest caz.

| ViolaTM explică (pentru Gaby212):

Mulţumim

| Gaby212 a răspuns (pentru ViolaTM):

Cu placere!

| ViolaTM explică:

Distractie plăcută ţie la un job de genul?