| AdeeXd a întrebat:

Stie cineva, cu aproximatie, care este salariul mediu unui profesor universitar? [ in medicina ]. Dar al unui stomatolog?

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Un profesor universitar castiga minim 8000Ron pe luna dar ca sa ajungi profesor universitar trebuie mai intai sa treci prin anumite etape: asistent-lector-conferentiar si abia apoi profesor. Asta inseamna un minim de 15 ani de experienta la catedra, doctorat + anumite alte lucrari doctorale. Ca si asistent poti incepe imediat dupa finalizarea masterului (cu mentiunea ca va trebui in prealabil sa te inscrii la doctorat) urmand a avea un salariu de debutant de vreo 1500Ron care poate ajunge pana la 2000 in functie de universitate. Ca si stomatolog va trebui sa iti deschizi un cabinet, e o afacere mai mult. Unii castiga mai bine, altii mai rau in functie de cat de bun esti, cum e cabinetul, unde e amplasat el, publicitate etc.

1 răspuns:
| Alomkos a răspuns:

Depinde daca te referi in tara sau in afara.In tara cred ca sa ajung pana la 4000 de lei, iar in afara mult mai mult.